Ordu’da fındıktan sonra en çok yetiştiriciliği yapılan "Ordu Kivisi"nde Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde görevli teknik personeller ve yetiştiricilik yapılan ilçelerdeki tarım danışmanlarına yönelik uygulamalı olarak kivi uzmanları tarafından "Kivide Budama ve Gübreleme" konulu eğitim düzenlendi.

Gelir sağlıyor

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğüne ait demonstrasyon bahçesinde düzenlenen Kivide Budama ve Gübreleme Eğitimi'ne katılan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; Ordu'da kivi yetiştiriciliğinin mevcut durumu, potansiyeli ile budama ve gübreleme konuları hakkında yaptığı açıklamada; 2019 yılında kendine has aroması ve depolama ömrünün uzun olmasından dolayı coğrafi işaret alarak tescillenen "Ordu Kivisi"nin öneminden bahsetmiştir. Özellikle ürün çeşitlendirme ve alternatif ürün arayışları içinde olan ve kivi yetiştiriciliğine uygun ekolojilere sahip sahil ilçelerimizde Ordu Kivisi'nin, üreticilerimize fındığın yanında önemli gelir sağlayan, her geçen yıl ilimizde üretim alanı ve üretim miktarı artan bir ürün olduğunu belirtti.

kivi 1

Budama verimi doğrudan etkiliyor

Kivide arzu edilen verim ve kalitenin elde edilmesi noktasında budamanın verime ve kaliteye direkt etki eden bir husus olduğunun altını çizen Müdür Yılmaz; budamanın, aşırı büyümeyi kontrol altında tutan, meyve verimini artıran ve bitki sağlığını koruyan, mutlaka yapılması gereken tarımsal bir faaliyet olduğunu söyledi.

kivi 2

Kış ve yaz budaması doğru yapılmalı

Yılmaz, her yıl düzenli verim almak ve omcalara verilen şekli uzun yıllar muhafaza etmek için kivilerde kış ve yaz budamasının doğru bir şekilde sürekli olarak yapılması gerektiğini, zamanında ve düzgün yapılmış budamalarda vejetatif gelişme ile mahsul verimi arasında sürekli bir denge oluşacağını ve böylece hem meyve kalitesinde hem de meyve veriminde artış sağlanacağını eğer kivide zamanında ve doğru bir budama yapılmaz ise yanlış kesilen her bir sürgünün verim kaybına neden olacağını belirtmiştir. Kivide verim ve kalite için budamanın tek başına yeterli olmayacağını bunun yanında; kivinin her yıl topraktan fazlaca makro ve mikro besin elementleri kaldırdığını topraktan azalan minerallerin yerini doldurmak için yapılacak olan toprak analizlerine göre doğru planlama yapılarak bunların düzenli olarak toprağa verilmesi gerektiğini, eğer bu mineraller toprağa verilmez ise çok büyük kalite ve verim kayıplarının söz konusu olacağını ifade etmiştir. Ayrıca İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, özellikle küresel ısınmadan kaynaklı mevsimsel değişimler çiftçilerimizin ürünlerini sigortalatmalarını zorunlu hale getirmiştir, olası bir afet durumunda çiftçilerimizin üretim kayıplarını ve ekonomik zararlarını tarım sigortaları ile karşılayabileceklerini söyleyerek  ürünlerine sigorta yaptırmaları çağrısında bulundu. Haber merkezi

kivi 3

Editör: Soner Özdemir