Kivi yetiştiriciliğinde budamanın önemini vurgulayan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, vatandaşların dikkat etmesi gereken huşularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Kivi yetiştiriciliğinde kış budaması kadar yaz budaması da önem arz etmektedir. Yaz boyunca vejetatif büyüme çok kuvvetli olabilmektedir. Ertesi yıl varlığı istenmeyen dalların yaz budamaları ile kesilip atılması gerekir. Kivilerde yaz ortalarına gelindiğinde sürgün uzunluğu 6 metreye ulaşabilmekte ve hatta geçebilmektedir. Bu durum kış budamasıyla kazanılan taç içindeki dengenin bozulmasına neden olmaktadır.

Kivi Yetiştiriciliği 1

Kivilerde yaz budamaları; kış budamasıyla sağlanmaya çalışılan taç içinde aşırı sürgün ve yaprak gelişimi nedeniyle havalanmaya ve ışıklanmaya engel olan durumu ortadan kaldırıp bütün dalların güneş ışığını almasını sağlamak, yeterli yaprak alanı oluşturarak meyve gelişimini ve budama sonrası çubuklar üzerinde kalan gözlerin pişkinleşmesini sağlamak ve obur dallar çıkarılarak bitkinin diğer dalları ve meyveleri daha iyi beslemesini sağlamak amacıyla yapılır.” diye ifade etti.

Çiçek açmış meyve dalları kesilmeli

Müdürlük, “Yaz budamalarına çiçeklenmeden hemen sonra başlanabilir. Öncelikle aşırı gelişme gösteren obur ve sık sürgünler ile sürgün uçlarındaki sarılmalar ortadan kaldırılarak bitkinin iyi bir şekilde havalanmasını, güneşlenmesini ve gelişmesi sağlanmalıdır. Çiçek açmış meyve dalları son meyveden itibaren 4–6 yaprak sayılarak kalan kısmı kesilmelidir.

Kivi Yetiştiriciliği 2

Kivi bitkisi sarılıcı ve tırmanıcı olduğundan dalların birbirine geçen sarılmış kısımları kesilip atılır. Daha sonraki aşamalarda üçlü çiçek tomurcukları ve yapışık, ikiz, üçüz, yamuk gibi standart dışı meyveler seyreltilmelidir. Genel bir kural olarak yaz budamasındaki amaç, kivi bitkisinde kök, yaprak ve meyve arasında fizyolojik dengeyi oluşturmaktır. Yaz budaması yukarıdaki amaçlara hizmet edecek şekilde sürgünlerin kesilmesi, kısaltılması veya yaprak seyreltmesi şeklinde de yapılmalıdır.” diye belirtti.

Karlıbel: Fındık Üretimi İçin Teşvik Verilsin Karlıbel: Fındık Üretimi İçin Teşvik Verilsin

Editör: Merve Tepecik