Son yıllarda Ordu'da fındık tarlalarında büyük bir sorun haline gelen kahverengi kokarca böceği, bu yıl da üretimde düşüşe neden olabilir. 2019 yılından beri bölgede görülen böcek, fındığın yanı sıra meyve ve sebzeleri de tehdit ediyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, önlem alınmazsa kokarca böceğinin fındık üretiminde ciddi zararlara yol açabileceğini söyledi.

Böceğe Karşı Mücadele Önemli

Soydan, böceğin çoğalma popülasyonunun yüksek olduğunu ve müdahale edilmezse her ortamı müsait bulduğunda yumurtlayıp binlerce çoğalabildiğini belirtti.

"Çiftçilerimiz şartları uygun olmayabilir. Aslında burada topyekün mücadele gerekiyor. Topyekün üreticiye ürürününü sahip çıkmamız şart." diyen Soydan, böceğin fındıkta hem doğum anlarında hem de harmana geldiğinde zarar verdiğini kaydetti.

Nisan Ayında Tehlike Artabilir

Hava sıcaklıklarının Nisan ayı içerisinde 18 dereceleri bulduğunda böceğin bahçelere ve tarlalara döneceğini belirten Soydan, bu dönemde müdahale edilmezse fındıkta önemli ölçüde zarar oluşabileceğini söyledi.

ÖZEL HABER/ATAKAN ÖZTÜRK

Editör: Atakan Öztürk