İlk COVID-19 vakasının tespit edildiği tarihten bu yana yaklaşık 11 bin kişi aşının kendilerine zarar verdiği iddiasıyla tazminat talebinde bulundu. Bu başvuruların 467’sinde, başvuru sahibinin aşı nedeniyle zarar gördüğü kabul edildi.

korona aşı 3

Aşı sahibi BioNTech, Almanya'da açılan bu tazminat davasında şu an için sadece 467 kişiye tazminat ödemesi yaparken, binlerce kişinin başvurusu ise hala inceleme aşamasında. Almanya’daki bakanlığın yaptığı açıklamaya göre aşıyla aşı sonrası gelişen hastalık seyirleri arasında nasıl bir ilişki olduğu konusunda tıbbi bilgilerin tam olmaması da davaların gecikmesine neden oluyor.

Korona Aşısı Tazminat Başvuru Şartları Nedir?

korona aşı 2

Almanya'da aşının yarattığı zararlardan şikâyetçi olanların ilk önce aile hekimine başvurması gerekiyor. Aile hekimi aşıyla ilişkilendirdiği vakaları daha üst bir kuruma bildiriyor. Korona aşılarıyla ilgili tazminat başvuruları ise Versorgungsamt adı verilen bakım idarelerine yapılıyor.

Tazminat başvurusu, sadece korona aşıları için değil, grip aşısı gibi resmi olarak tavsiye edilen tüm aşılar için yapılabiliyor.

Son Günlerdeki Salgın Korona Değil Grip! Son Günlerdeki Salgın Korona Değil Grip!

Editör: Merve Tepecik