5 Şubat Ordulular günü olarak kutlanmaya başlandığı 2017 yılından bu yana her sene etkinlikler artarken, bu sene ise Ordu Büyükşehir Gençlik Spor Daire Başkanlığı ile KoşuyOrdu’nun birlikte yürüttüğü organizasyon Ordu’ya renk katacak. Daha önce birçok organizasyonda koşan KoşuYORDU kaptan Tan Aşkan başta olmak üzere İtalyan koşucu Anrei Loi, Amerikalı koşucu Justin Leonard ve Kanadalı koşucu David Vandervelde, Ordulular gününde 52K koşacak.

Tan Aşkan, Andrei Loi, Justin Leonard ve David Vandervelde, 5 Şubat’ta yapılacak olan 52K koşu öncesinde ise Ordu Yorum ve Spor52com’da Samet Karadağ’a özel röportaj verdi. Çarşamba günü 35K antrenman yaparak büyük gün öncesinde antrenman koşusu yapan dört atlet, Ordulular gününde koşacakları için heyecanlı olduklarını söyledi.

TAN AŞKAN: ‘’5 ŞUBAT’TA 52K KOŞAN İLK BİZ OLACAĞIZ’’

KoşuyORDU kaptanı Tan Aşkan yaptığı açıklamada ‘’İlk başta, bize yer verdiğiniz için teşekkür ederiz. 5 Şubat Dünya Ordulular günü. Bu ilk ilk 2017 senesinde Uğurcan Ataoğlu tarafından ortaya atılmış bir projeydi. 2017 yılından bu yana birçok firma ya da şahıslar tarafından kutlandı ama geniş kitleye ulaşmadığı için birçok kişi bunu bilmiyor. Bizde KoşuYORDU olarak 5.2.’de yani 5 Şubat’ta 52K koşarak bunu Büyükşehir Gençlik Spor Daire Başkanlığı ile beraber ortak projede tüm dünyaya duyuracağız. 5 Şubat’ta 52K koşan ilk biz olacağız ama genel anlamda 52K koşan var mı sorusunda ben Ordu’da duymadım. Evet 52K koşabilecek potansiyeli olan arkadaşlarımız, bizim koşu grubu içerisinde mevcut fakat bir bu 52K için yaklaşık üç aydan beri dört kişi hazırlanıyoruz. Dolayısıyla 52K’yı koşmak için bir hazırlık sürecimiz oldu. Bunun içinde dört tane arkadaşıma güveniyorum.  Tek Türk benim bu arada. Amerikalı, Kanadalı ve İtalyan arkadaşlarımız mevcut. Güzerhagımız şu, 52K olacağı için ve Ordu Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olacağı için Fatsa’dan başlayacağız ve sahil yolunu kullanaraktan Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde bitireceğiz.’’ dedi.

ANREİ LOİ (İTALYAN KOŞUCU) ‘’DÜNYA ORDULULAR GÜNÜNÜ KUTLAMAK İÇİN PAZARTESİ GÜNÜNE HAZIRIZ’’

Ordu’da koşacak olan İtalya Milano doğumlu koşucu Andrei Loi ‘’Ordulu arkadaşlarımla bu 52km kosu koşmak benim için büyük bir zevktir. Bugün iyi bir antrenman yaptık, iyi geçti. Hepinizle birlikte Dünya Ordulular gününü kutlamak için Pazartesi gününe hazırız. Karadeniz’de kesinlikle Pancar Çorbası ve Mercimek Çorbası, pideler çok seviyorum. Türkiye genelinde ise her yemekleri çok seviyorum. İtalyan yemeklerine çok benzerlik var o yüzden makanralar, pizzalar çok seviyorum.’’ İfadelerini kullandı.

JUSTİN LEONARD (AMERİKALI KOŞUCU) ‘’ORDU İÇİN 5 ŞUBAT’TA KOŞACAĞIZ’’

Amerikalı koşucu Justin Leonard yaptığı özel açıklamada ‘’Benim adım Justin, Amerikalıyım. Ordu için 5 Şubat’ta koşacağız. Bugün antrenman günüydü. İyi bir koşuydu ve son antrenmanımızı yaptık. Bence Pazartesi gününe hazırız. 52K koşacağız, heyecanlıyız ve bence güzel olacak.’’ dedi.

DAVİD VANDERVELDE (KANADALI KOŞUCU) ‘’ORDULULAR GÜNÜNDE KOŞACAK OLMAKTAN DOLAYI ÇOK HEYECANLIYIM’’

Ordu’da yaşadığını söyleyen ve Trabzon’da eğitim gören Kanadalı koşusu David ise ‘’Benim adım David, Kanadalıyım. Bir buçuk yıldır Ordu’da yaşıyorum ve Trabzon’da okudum. Biz Ordu için güzel bir günde koşucular olarak koşacağız. Ben Ordulular gününde koşacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyım.’’ açıklamasını yaptı.

SAMET KARADAĞ / ÖZEL HABER
 

Editör: Samet Karadağ