Son zamanlarda, özellikle küçük marketlerde ve büfelerde kredi kartı ile sigara alırken nakit ödemeye göre daha fazla fiyat ödenmesi yaygınlaştı. Bu durum, bankaların kredi kartı komisyonlarından dolayı işletmelerin zarar ettiğini iddia etmeleri ile başladı.

Ancak, Banka Kartları ve Kredi Kartı Kanunu'nun 17. maddesine göre, üye işyerleri, kart hamillerinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunamaz.

Buna rağmen, bazı işletmeler kredi kartı ile sigara satışında 1-2 lira arasında fark alıyor. Bu durum, tüketicilerin tepkisine neden oluyor. Peki, bu yasa dışı uygulama ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız?

Merkez-Bankasi-ndan-u-donusu-Yeni-kredi-karti-karari--202305191005

Market ve tekel bayiler, fark almalarının sebebini, zarar ettiklerini ve bankaların komisyon aldıklarını söylüyor. Ancak, Banka Kartları ve Kredi Kartı Kanunu'na göre bu uygulama yasal değil.

Bu uygulamaya aykırı davranılması halinde, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.

TÜKETİCİ-HAKEM-HEYETİ

Tüketiciler, kredi kartı ile sigara satışında komisyon alınması durumunda, Tüketici Hakem Heyetine veya Ticaret İl Müdürlüğü'ne şikayette bulunabilir.

Editör: Atakan Öztürk