Yılmaz, kurbanlık alırken 2 yaşını doldurmuş sığır ve manda, 5 yaşını doldurmuş deve, 1 yaşını doldurmuş koyun ve keçilerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Koyun ve keçilerde 6 ayını doldurmuş ve 1 yaşında gibi görünen hayvanların da kurbanlık olarak seçilebileceğini kaydetti.

Kurbanlık 1Yılmaz, vatandaşların kurbanlıkların küpe numarası ile "Tarım Cebimde" mobil uygulaması üzerinden cinsini, ırkını ve yaşını kontrol edebileceğini belirtti. Bu sayede vatandaşlar gönül rahatlığıyla kurbanlık seçebilecekler.

Yılmaz, kurban kesimlerinin sokakta, caddede veya rastgele yerlerde yapılmaması gerektiğini vurguladı. Kente 200 civarı kesimhane bulunduğunu ve kurbanlık hayvanların bu kesimhanelerde kesilmesi gerektiğini hatırlattı. Kesim sonrası atık maddelerin rastgele atılmaması gerektiğini, insan sağlığını tehdit edebileceğini ve çevre kirliliğine yol açabileceğini belirtti. Yılmaz, atıkların açılacak derin çukurlara gömülmesi gerektiğini ifade etti.

Yeterli Hayvan Mevcut

Yılmaz, "İlimizde kurbanlık hayvan konusunda bir sıkıntımız yok. Yeterli kurbanlık hayvanımız mevcut. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda 14 bin civarında büyükbaş, 11 bin civarında da küçükbaş hayvanımızın kurbanda kesildiğini görüyoruz. Şu anki mevcut kurbanlık hayvan sayılarımıza baktığımızda sayılarımızın bu rakamların üzerinde olduğunu söyleyebilirim." diye konuştu.

Yılmaz, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin bayram süresince vatandaşlara hizmet vermek üzere sahada olacağını ve herkesin güzel bir bayram geçirmesini dilediğini söyledi.

2024 Kurban Bayramı ne zaman ? İşte 2024 Kurban Bayramı tarihleri 2024 Kurban Bayramı ne zaman ? İşte 2024 Kurban Bayramı tarihleri

Kaynak: AA