Doğu Karadeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOKASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Samet Aktaş ve Ordu Genç İş İnsanları Derneği (OGİD) Başkanı Altuğ Sönmez, Kurul Kalesi’ni ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundular.

İki Başkan yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

“Ordu’nun turizmde attığı adımlar ve karşılığında turizm pastasından her geçen yıl daha fazla pay alması şüphesiz bizleri oldukça mutlu etmekte. Şehrimizin doğal güzelliklerinin yanı sıra, son yıllarda ilimizde çekilen diziler ve filmler de Ordumuzun güzelliklerinin tanınırlığını artırmış ve her yıl ekonomisine turizmden daha fazla katkı sağlayan bir il haline dönüştürmüştür. Ordu’nun turizm pastasından daha fazla pay alması adına çalışmalar yürüten herkese emekleri nedeniyle teşekkür ediyoruz.

Ordu’nun elinde kullanılmayan koz var…

Ordu’ya turizmde çağ atlatacak projelerden birisi de Kurul kalesinde yürütülen çalışmalardır. Geçtiğimiz yıllarda bulunan Kibele heykeli ve ulusal ile uluslararası arkeoloji camiasında yarattığı etki dün gibi hafızalardadır. Hatta bulunduğu günden yerinden çıkarıldığı güne kadar Kurul kalesinde Kibele’yi görmek için insanların yarattığı izdiham da kolay unutulmayacak görüntülerdendir. Ordu’nun elinde turizmde kullanılmayan çok büyük kozlar bulunmaktadır.

Kurul Kalesi’ne verilen destek yetersiz…

Bunlardan biri kurul kazılarıdır. Uzun yıllardır devam eden kazılarda ilerleme derecesi 2023 itibariyle yüzde 60. Ekonomik olarak kazılara verilen desteğin yetersiz kalması nedeniyle kurul kazıları hızlı ilerleyememektedir. Buna rağmen kazılarda sağlanan ilerleme ile birlikte Kurul Kalesi insanlar tarafından ziyaret edilebilecek düzeye gelmiştir. Gerekli yatırımlarla kurul turistlerin ziyaretine açılabilir. Bu sayede yüzbinlerce turist kaleyi ziyaret edebilir. Bu da ilimize ciddi bir ekonomik katkı sağlayabilir. Şehrimizi yönetenlerin bu konu hakkında gerekli kararları almasını temenni ediyoruz.

Ordu’ya yeni bir müze şart…

Bir diğer kozumuz ise Kibele heykeli. Restorasyonu tamamlandı fakat Ordu’da fiziki şartları uygun bir müze olmamasından dolayı Ordu’ya getirilemedi. Yetkililere bir çağrımızda müze konusundadır. Sadece Kibele değil kurul kazılarında çok sayıda eser gün yüzüne çıkarıldı. Kibele ve tüm bu eserlerin sergilenebileceği yeni bir müze yapımı talebimizdir.” haber merkezi