Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı ağzına yapmak istediği balıkçı barınağının yerinin uygun olmadığı ve ekolojik sorunlara neden olacağı gerekçesiyle dava açtık. Mahkeme de iddialarımızı olumlu değerlendirerek “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Yani çalışmayı durdurdu. İdare Mahkemesi’nde duruşmalı mahkememiz de tamamlandı. Süreç, karar aşamasında. Buna karşın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı basın açıklamasıyla balıkçı barınağının yapılacağı doğrultusunda bilgi veriyor. Mahkeme kararlarını önemsemiyor.” dedi.

Balıkçı barınağına karşı değiliz

Açıklamanın devamında, “Ordu Çevre Derneği olarak balıkçı barınaklarına karşı çıkmamız söz konusu değil. Balıkçılar için olmazsa olmaz olan barınakların kullanışlı olmasını istiyoruz. Barınakların daraltılmasına ve yapılan yere karşı çıkıyoruz. Bilirkişi Heyeti (Bilim insanları) bu konuda verdikleri raporla bizi haklı buldu. Karadeniz’de akıntılar batıdan doğuyadır. Melet Irmağı’nın doğu tarafına yapılan balıkçı barınağı, akıntıyla batıdan gelen kumların, alüvyonların Melet Irmağı ağzına toplanmasına neden olacaktır. Bu nedenle balıkçı barınağı Melet Irmağı’nın 500-1000 metre doğusuna uygun bir yere yapılabilir.” denildi.

Suç duyurusu yaptık

Yapılan açıklamada kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini vurgulanarak, "OBB, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek algı operasyonu yapıyor. Buna izin vermeyiz. Mahkeme kararına uyulmadığı, çalışmalara devam edilmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurumuzu yaptık. Bundan sonraki süreç, yargıda ve kamuoyunun vicdanında.” denildi.

Bir dilekçe daha verdik

Yapılan açıklamada OBB karşısında yıkılan büyük iskele hakkında yeniden OBB’ye dilekçe verildiğinden söz edilerek, “OBB karşısındaki büyük iskele yıkıldı. Yerine yenisi yapılıyor. Ancak dernek olarak aslına uygun olmasını istiyoruz. Bu nedenle iskelenin eninin ve boyunun ne kadar olduğuyla ilgili bilgi edinme hakkımızı kullanarak dilekçemizi verdik. İskeleyi oldubittiye getirerek aslına uymayan bir biçimde yapılmasına izin vermeyeceğiz.” denildi. Haber Merkezi