Malcolm X'in kızı kimdir? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Malcolm X'in kızıyla bir araya geldi. Malcolm X'in kızının adı ne ve nerede yaşıyor?

Malcolm X'in Kızı Kimdir?

Malcolm X'in kızı Malikah Shabazz, Malcolm X ve eşi Betty Shabazz'ın en genç kızlarından biridir. Malikah Shabazz, Brooklyn'deki evinde ölü bulundu. Malikah, Malcolm X'in altı kızından biridir. Malcolm X, 1965 yılında New York'ta suikast sonucu hayatını kaybetmiştir. Malikah Shabazz'ın ölümü, babasının suikastının ardından ailesinin yaşadığı trajedilerin devamı niteliğindedir.

Özellikle, Qubilah Shabazz adında bir diğer kızı, genç yaşta babasının suikastını görmüş, annesi bir yangında hayatını kaybetmiş ve Qubilah'ın oğlu Meksika'da bir barda dövülerek öldürülmüştür. Malikah Shabazz'ın ölümü, babasının suikastinden sorumlu tutulan iki kişinin suçsuz bulunduğu bir döneme denk gelmiştir.

Emine Erdoğan, Malcolm X'in Kızı İlyasa Şahbaz ile Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Malcolm X'in kızı İlyasa Şahbaz'ı Vahdettin Köşkü'nde kabul etti. ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden olan ve 1965'te suikasta kurban giden Malcolm X'in kızı İlyasa Şahbaz ile gerçekleşen bu buluşmada, Malcolm X'in suikasta uğradığı Audubon Balo Salonu'nun restore edilip "Malcolm X and Dr. Betty Shabazz Memorial and Educational Center" olarak faaliyete giren merkez hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Ortak Çalışma Alanlarına Dair Görüşmeler

New York'un Manhattan bölgesinde yer alan ve Malcolm X ile eşi Dr. Betty Şahbaz'ın hayatına dair içeriklerin sergilendiği müze, aynı zamanda küresel adalet, eşitlik ve insan hakları konularında genç liderlerin yetiştirilmesi amacıyla eğitim kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Emine Erdoğan ve İlyasa Şahbaz, bu merkezle ilgili Türkiye'de gerçekleştirilebilecek ortak çalışmaları ele aldılar.

Malcolm X'in Mirasının Yaşatılması

Görüşmede, Malcolm X gibi tarihi bir şahsiyetin adının ve mirasının nasıl yaşatılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Emine Erdoğan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Irkçılık ve İslamofobi ile mücadelede Malcolm X'in cesaretle başlattığı direnişin, küresel bir dönüşümün ilk kıvılcımı olduğunu" vurgulayarak, bu mirasın genç nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekti.