İstanbul doğumlu, Türk Yahudi kökenli bir aileden gelen Mario Levi, 1957 yılında dünyaya geldi. Edebiyat ve felsefe eğitimi alan Mario Levi, yazılarıyla Türk edebiyatında etkileyici bir yer edindi.

Mario Levi'nin eserleri genellikle İstanbul'un tarihsel ve kültürel dokusunu konu alır. Kitaplarında Yahudi kimliği, göç, doğu-batı etkileşimi gibi temaları işleyen Levi, kaleme aldığı eserlerle okuyuculara kendi deneyimlerini aktarmakta.

mario levi 3

Edebiyat alanındaki çalışmalarının yanı sıra, Mario Levi aynı zamanda gazeteci ve çevirmen olarak da faaliyet göstermekte. Kendisi ayrıca Instituto Cervantes'ta İspanyolca dersleri de vermekte.

Mario Levi'nin başlıca eserleri arasında İstanbul Bir Masaldı, Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, İçimdeki İstanbul Fotoğrafları, Bu Oyunda Gitmek Vardı, Madam Floridis Dönmeyebilir gibi yapıtları bulunmakta. Eserleri, genellikle İstanbul'un farklı semtlerini ve kişilerini ele alarak bu yerlerin ve insanların üstünden toplumsal ve tarihsel bir inceleme yapmayı amaçlamakta.

Mario Levi Neden Öldü?

mario levi 2

Mario Levi’nin ölüm haberini Levi'nin de içerisinde yer aldığı Buart Sanat Atölyesi duyurdu: “Canım hocamız, edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan, bir tanemiz Mario Levi’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Edebiyata, bizlere kattıkları için minnettarız… Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz.”

Cemil Tugay Kimdir Aslen Nerelidir Alevi mi? Cemil Tugay Kimdir Aslen Nerelidir Alevi mi?

Editör: Merve Tepecik