Mehmet İmbat kimdir? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Mehmet İmbat Kimdir

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun'un koordinasyonu ve Terör Suçlarından sorumlu Başsavcı Vekili Necati Kayaközü'nün yürüttüğü FETÖ soruşturmasında, 5 yıl NATO’nun Hollanda ve İzmir Karargahlarında görev yapan Albay Mehmet İmbat’ın, 30 yıllık kripto FETÖ mensubu olduğu ortaya çıktı.

Mehmet İmbat, ifadesinde örgütle ortaokul son sınıfta tanıştığını belirtti. "Oktay Bayram Çavuş ve Muharrem Ata isimli arkadaşlarım beni o zamanki adıyla cemaat olan FETÖ/PDY'ye ait evlere davet ettiler. Bu evlere gidip gelmeye başladım. Dinçer Albay bana referans oldu ve Maltepe Askeri Lisesi'ni kazandım. Mahrem imamlarla kısa süreli görüşmeler yaptım. Örgüt beni katalog yoluyla evlendirmek istedi. Ancak eşimi çok sevdiğim için bu teklifleri kabul etmedim," dedi.

Mehmet İmbat, "2018-2021 yılları arasında Hollanda NATO Karargahı'nda, 2021-2023 yılları arasında İzmir NATO Karargahı'nda görev yaptım. 2023 Aralık ayına kadar İzmir NATO Karargahı'nda görevime devam ettim. Sonrasında Ege Ordusu Komutanlığı'nda görevlendirildim. Bizimle ilgilenen imamlar teyemmüm yoluyla abdest almamızı ve ima yoluyla namaz kılmamızı öğütlüyorlardı. Subay olarak atandıktan sonra maaş almaya başlayınca, benden maaşımın yüzde 10'unu himmet olarak istediler. Ancak hiçbir zaman istenilen tutarı vermedim, üzerimde ne kadar varsa onu verdim," diye ekledi.

İddianamede, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Albay rütbesindeki İmbat'ın cep telefonunun 8 Haziran 2012 ile 24 Ekim 2013 tarihleri arasında Samsun, Sakarya ve Ankara'daki sabit hatlar üzerinden 14 kez arandığı tespit edildi. Üç grup ardışık aranma kaydı bulunan İmbat'ın cep telefonuna yapılan bu aramaların, örgütün hiyerarşik yapılanması içerisinde bilerek ve isteyerek yer aldığını gösterdiği belirtildi.

Mehmet İmbat'ın 1993'ten beri kesintisiz olarak FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapılanması içerisinde bulunduğu, örgüt tarafından askeri okul sınavlarına yönlendirildiği, mahrem imamlar tarafından yapılan toplantılara düzenli olarak katıldığı, katalog evlilikle evlendirilmek istendiği, himmet verdiği ve kendisinden sorumlu mahrem imamlara görev yaptığı birliklerde çalışan rütbeli subaylar hakkında bilgi verdiği ortaya çıktı. İtirafçı olmak isteyen İmbat'ın verdiği bilgiler faydasız bulununca, etkin pişmanlıktan yararlanamadı. İmbat hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Sanık, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Bu geniş çaplı soruşturma, FETÖ/PDY yapılanmasının ordu içerisindeki kripto üyelerini açığa çıkarma ve yargılama sürecinin bir parçası olarak devam ediyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, bu tür soruşturmalarla örgütün kökünü kazımak ve benzer yapıların yeniden oluşmasını engellemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Editör: Haber Merkezi