Memur-Sen Ordu Şube Başkanı Ahmet Yılmaz dün açıklanan enflasyon oranlarının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Yılmaz açıklamasında şunları söyledi:

Emeklilerin sesi duyulmalı

En düşük kamu görevlisi emekli aylığı ile en düşük kamu görevlisi maaşı-ücreti arasındaki oran % 47,5 olarak gerçekleşti. Görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bu büyük farklılık kapatılmalı, öncelikle 8.077 TL ilave ödeme emekli kamu görevlilerine yansıtılmalı, kamu görevlisi emeklilerinin haklı beklentisi görülmeli ve sesleri duyulmalıdır.

Vicdanlı olunmalı

Gelirler 6 ayda bir defa artarken, önümüzdeki 6 ay boyunca giderleri anlık olarak ürünlere yansıtacak sermayedarlar; arz-talep dengesi kadar vicdan terazisini de kontrol etmelidir.

 Asgari ücretin 17.002,12 TL olarak belirlenmesi ile birlikte; Gelir Vergisi muafiyeti 2.550,32 TL Damga Vergisi Muafiyeti ise 151,82 TL oldu. Gelir vergisi matrahları da %58,46 yeniden değerleme oranı kadar artarak; % 15’lik dilim 110 Bin TL,  %20’lik dilim 230 Bin TL, % 27’lik dilim ise 580 Bin TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücretin bile 6–7’nci ay itibariyle % 20’lik dilime girdiği sistemde; başta sözleşmeli personel olmak üzere kamu görevlileri yıl ortasından itibaren önemli ölçüde vergi ödeyecektir. Asgari Ücret tutarı kadar gelir vergisi muafiyetine bir adım daha eklenerek, kamu görevlilerinin gelir vergilerinin %15’e sabitlenmesi, alım güçlerinin korunması, kayıplarının önlenmesi gerekmektedir.

Eksiliklerin Giderildiği Bir Dönem Olmalı

Memur ve emekli maaş zammı farkı ne zaman yatacak? Memur ve emekli maaş zammı farkı ne zaman yatacak?

Editör: Soner Özdemir