2024 Avrupa Futbol Şampiyonası son 16 turu maçında yarın Avusturya ile karşılaşacak A Millî Takım'da Teknik Direktör Vincenzo Montella bu müsabakanın Avusturya ile oynadıkları hazırlık karşılaşmasından farklı olacağına inandığını söyledi. İtalyan teknik direktör Montella, karşılaşmanın oynanacağı Leipzig Stadı'nda Mert Müldür ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısındaki açıklamalar ise Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde yer aldı.


A Milli Takım'ın savunma oyuncularından Mert Müldür Avusturya'yı çok iyi analiz ettiklerini ve çeyrek finale yükselmek istediklerini söyledi. Maçın mart ayında kaybettikleri müsabakaya benzemeyeceğine inandığını belirten Mert Müldür, "Bu maç daha özel olacak çünkü ucunda çeyrek final bileti var. Her iki takım buna ulaşmak istiyor. Umarım yarın iyi bir sonuçla gülen taraf biz oluruz. Rakibimizi çok iyi analiz ettik, çok iyi hazırlandık, hazırlık maçındaki duruma benzer bir maç olmayacağını düşünüyorum, inşallah tur atlayan taraf biz oluruz. Yarın çok önemli bir maç. "Viyana'dan birçok arkadaşım beni aradı, yarın stadyumda da olacaklar. Avusturya çok sağlam bir takım, güçlü bir takım, tek bir oyuncu seçmek istemem çok iyi oynuyorlar, zayıf ve güçlü yanlarını iyi biliyorlar, her zaman tüm güçlerini sahaya yansıtıyorlar. Avusturya'da büyüdüm, okudum ve futbola orada başladım, Avusturya ile belli bir bağlantım var ama Türkiye'de 17 ve 19 Yaş Altı takımlarında yer aldım, bugün de Türk Millî Takımı'ndayım. Avusturya'da oynama ihtimali benim için hiç yoktu." açıklamasını yaptı.

Mert Müldür, takım olarak stadyumu gezdiklerinde neler düşündüğünün sorulması üzerine, "Zemine bastığımız anda herkesin düşüncesinde yarın taraftarımızla birlikte nasıl bir görüntü ortaya çıkar, onu hayal ediyoruz. Oynadığımız maçlardaki görüntüler bizi mutlu etti, onlarla sevinmek ayrı bir duygu. İnşallah yarın da buna benzer duygular yaşarız. Cezalı ya da sakat oyuncumuz olursa bile antrenmanlarda sürekli birlikteyiz, birbirimizi iyi tanıyoruz, 3-4 haftadır her gün birlikte idman yapıyoruz. Moral motivasyonumuz çok yüksek, kim oynarsa oynasın hiçbir problem olmayacağını düşünüyorum. Millî takıma gelen her futbolcu yüzde yüzüyle oynamak zorundadır. Oynamadığım sürede de Fenerbahçe'de kendimi hazır tuttum, hayalimde hep şampiyonaya katılmak vardı. O gün de geldi, antrenmanlarda ve maçlarda yüzde yüzümü vererek hocadan formayı alabildiğimi düşünüyorum. Hoca beni tercih ettiğinde tüm gücümü vermek için elimden geleni yaptım." değerlendirmesinde bulundu.

Mert, "Millî takımla ilgili zaman zaman ağır eleştiriler de yapılıyor. Bu sizi etkiliyor mu?" sorusuna, "Etkilemiyordu, bizi etkilememeli, işimize odaklanmalıyız. Bu tür şeyleri kafamıza takmamalıyız. Bazen çok sert yorumlar üzebiliyor ama biz işimize odaklanıyoruz. Ülkemizi mutlu etmek için buradayız." yanıtını verdi.
 

Editör: Samet Karadağ