Geçirdiği kalp krizi nedeniyle 2018 yılında hayatını kaybeden ve Metin Hoca olarak bilinen Abdülmetin Balkanlıoğlu'nun kim olduğu merak ediliyor.

Abdülmetin Balkanlıoğlu, imamlık görevleri süresince sadece dini hizmetlerle sınırlı kalmamış, aynı zamanda sosyal faaliyetlerde de aktif rol almıştır. Fatih Din Görevlileri Dernek Başkanlığı döneminde, cemaatin dini ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli etkinlikler düzenlemiştir. Eğitim faaliyetlerine önem veren Balkanlıoğlu, gençlerin dini eğitim almasına ve manevi gelişimlerine katkıda bulunmuştur. Emekli olduktan sonra da toplumsal sorunlara duyarlılığını kaybetmemiş, konferanslar ve sohbetlerle halkı bilgilendirmeye devam etmiştir. Abdülmetin Balkanlıoğlu, yaşamı boyunca dini ve sosyal alanda yaptığı hizmetlerle geniş bir kitle tarafından saygı ve sevgiyle anılmaktadır.

Metin Hoca Kimdir? Abdülmetin Balkanlıoğlu Kimdir?

Abdülmetin Balkanlıoğlu, 1958 yılında Çorum'un Sungurlu ilçesine bağlı Aşağıfındıklı köyünde dünyaya gelmiştir. 1977 yılında Çorum İmam-Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başlamış ancak eğitimini yarıda bırakmıştır.

Eğitim ve İmamlık Kariyeri

Balkanlıoğlu, Arapça eğitimini Emin Saraç Hoca'dan almıştır. 1977 yılında Şile'de Ağca Hacıköyü'nde imamlık görevine başlamıştır. Daha sonra 1978 yılında Sarıyer Rumeli Efendi Köyü Camii'nde, 1980 yılında Eminönü Hoşkadem Camii'nde ve 1983 yılında Fatih Müftülüğü'ne bağlı Acemoğlu Camii'nde görev yapmıştır.

Bu dönemde, Fatih Din Görevlileri Dernek Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Ardından, Küçükçekmece ilçesine bağlı Kayabaşı Köyü'ne tayin olmuştur ve buradan emekli olmuştur.

Abdülmetin Balkanlıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. 20 Haziran 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu, Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir.

Editör: Samet Varol