Ordu'nun Altınordu ilçesinde 19 Eylül Stadyumunu arazine yapılmasına planlanan Millet Bahçesi projesi alanında uzun süredir çalışmaların durması üzerine EMEK Partisi Ordu Altınordu ilçe Başkanı Yusuf Kaya, "Bugün açılış olur diye bekliyorduk ancak çalışma durmuş, alan göl haline gelmiş.” diyerek tepki gösterdi. 

Emek Partisi Ordu Altınordu İçel Başkanı Yusuf Kaya, Millet bahçesi gerekçesiyle Altınordu’daki 19 Eylül Stadyumu’nun yıkılması sonrası atıl biçimde bekletilmesinin nedeninin açıklanmasını istedi. Kaya şunları söyledi: “Halkla tartışılmayan projelerde eksiklerin, yanlışların olduğuna sürekli tanık oluyoruz. Millet bahçesi yapacağız diye yıkılan 19 Eylül Stadyumu’nda da aynı yanlışı gördük. Ordu’nun acil gereksinimi olan otopark sorununu dikkate almadan yapılan projeye gösterilen tepkiler sonrası yaklaşık 470 araçlık otopark yerine 2 bin araçlık otopark yapılacağı açıklanmıştı. Ancak söylemenin yeterli olmadığının yeniden tanığı olduk. Çalışmalar durdu, ne zaman başlayacağı da belli değil. Oysa tabelada bitiş tarihi olarak 16.03.2024 olarak yazıyor. Biz bugün açılış yapılır diye bekliyorduk.” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 17 At 11.27.15

"Aynı yanlışta ısrar"

Kaya, bunun ilk olmadığını belirterek, “19 Eylül Stadyumu’ndan önce aynı plansız yıkımı Çarşamba Pazarı’nda gördük. Ordu Büyükşehir Belediyesi buraya Millet Düzü diye bir proje duyurdu. Çarşamba Pazarı yıkıldı, esnaf ve köylü mağdur edildi. Şimdi de oraya iki katlı otopark yapılacağını söylüyor. Hangisine inanacağız? Ne yazık ki, millet bahçesi projesi de aynı biçimde sonuçlandı. Ordu Büyükşehir Belediyesi bu sorumluluktan kurtulamaz. OBB Başkanı Hilmi Güler, Kasım 2023 OBB Meclis Toplantısı’nın 3. Oturumu’nda millet bahçesi projesinde otoparkın iki kat ve 1900 araçlık kapalı, 100 araçlık açık olmak üzere toplam 2000 araçlık otopark yapılacağını açıklamıştı. Proje Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılsa da Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güleri de yakında ilgilendiriyor ve sorumlu yapıyor.  Bakanlığın ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in plansız programsız çalışmasından Ordu halkı zarar görüyor.” dedi.

"Çalışma ne zaman başlayacak?"

Kaya, sorgulamasını sürdürerek, “Soruyoruz, Ordu’da atıl ve görüntü kirliliği yaratan alanda çalışma ne zaman başlayacak? 2 bin araçlık otopark yapılacak mı? Artık bunun adını koyalım. Çalışma alanındaki tabelada işin 16. 03. 2024 tarihinde biteceği yazılı. Bu nedenle yine diyoruz ki, Ordu’nun yaşanabilir bir şehir olması için Ak Parti adayı Hilmi Güler seçilememeli, Şehri yaşanmaz yapan Hilmi Güler hangi yüzle yeniden seçilmek için oy isteyebiliyor?” diyerek tepki gösterdi.

Editör: Atakan Öztürk