Avrupa Futbol Şampiyonası F Grubu'nda Türkiye ile Çekya arasında oynanan maçı 2-1 kazanan Türkiye, son 16'ya kalan takımlardan bir tanesi oldu. Türkiye, son 16 turu mücadelesinde 2 Temmuz Salı günü saat 22:00'de Avusturya ile karşı karşıya gelecek. Özellikle Portekiz maçı tercihleri çok tartışılan ancak Türkiye'yi 16 yıl sonra son 16 takım arasına taşıyan İtalyan teknik direktör Vincenzo Montella, maçın ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye'de teknik direktörü Vincenzo Montella'nın açıklamaları Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde de yer aldı.

Türkiyeamilli

Montella, son 16 turundaki rakipleri Avusturya hakkında ise "Bu seviyede biz bütün gruplarda şunu gördük, kolay maç diye bir şey yok. Belki bir iki maç rahat geçmiştir ama seviye çok yüksek. Avusturya'yı biliyoruz. Nasıl oynadıklarını gördük. Çok zor bir gruptan lider çıktılar. Bu da onlar hakkında çok şey söylüyor, çok organizeler, fiziksel olarak çok iyiler, kulüp takımı gibi bir görüntü çiziyorlar, çok akışkan mekanizmaları var, oyuncular birbirlerini çok iyi tanıyor ve çok hızlılar." yorumunda bulundu.

Türkiye-34

"Bizim işin duygusal boyutu üzerine çalışıp geliştirmemiz gereken yönler var." diyen Montella, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Şampiyonası'nda gruptan çıkan en genç takımız. Bugün ilk 11'de sahaya çıkan oyuncularımızın yalnızca 3'ü daha önce Avrupa Şampiyonası'nda oynadı. Ümit ediyorum ki bu gruptan çıkma başarısı bizi bu baskıdan birazcık kurtarır, rahatlatır. Ben baskının üstesinden gelebiliyorum, oyunculara göre daha fazla tecrübem var. Onlar da baskı altında, ironik olacak belki ama şunu söyleyebilirim, kasıtlı olarak kendi ülkesini sevmeyenlerin baskısıydı bu. Milli takımı sevmeyenlerin oluşturduğu bir baskıydı. Dışarıdan oluşturulan bir baskıydı. Bu takım son 10 ay içinde inanılmaz sonuçlar elde etti, tarih yazdı. Şimdi gruptan çıktık. Son 16'ya kaldık, çok genç bir takımız ve gerçekten cesurca oynadık, genç ve yetenekli oyuncuları kadroya seçtik. İnanıyorum ki gruptan çıkma başarımız sayesinde biraz daha rahatlayacağız, daha az duygusal olacağız. Bu 6 günde duygusal anlamda gelişebiliriz."
 

Editör: Samet Karadağ