2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda son 8'e kalarak Hollanda ile eşleşen Türkiye A Milli Takım, Cumartesi günü oynanacak olan maçı beklemeye başladı. Türkiye'da Avusturya karşısında alınan 2-1'lik galibiyetin ardından ise A Milli Takımı teknik direktörü Vincenzo Montella, İtalya'nın yüksek tirajlı spor gazetelerinden Corriere dello Sport'a verdiği demeçte, Türkiye'nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki performansını değerlendirdi. Vincenzo Montella'nın açıklamaları Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde de yer aldı.

Montella-4

Avusturya galibiyetinin ardından taraftarların sokaklarda yaptığı kutlamalar hatırlatılan Montella, "Onları mutlu etmek benim için gurur verici. Beni kendine aşık eden bir ülkeye karşı hissettiğim bir sorumluluktur. Benim gibi oyuncular da aynı sorumluluğu hissediyor. Avusturya'yı yenmemizi sağlayan Türk yüreğidir. Şimdi şunu söyleyebilirim ki bu maçı özellikle önemsiyordum. Bu, Avusturya'ya karşı sportif bir intikam için değil, Avusturya son derece saygı duyduğum bir rakip ama bu daha çok kendimle ilgili bir rövanştı. Biz antrenörler, oyuncular rekabetçiyiz ama bu leke, benim profesyonel kariyerime ağır geliyordu." ifadelerini kullandı.

montella-yardimcilari

Mert Günok, Arda Güler ve Kenan Yıldız ile açıklamalarda bulunan Montella kaleci Mert Günok'un yaptığı kurtarışın sorulması üzerine Montella, "Bu, onun mesleği ve kesinlikle çok iyiydi. Onun adına çok memnunum." değerlendirmesinde bulundu. Arda Güler ilgili yönelik bir soru üzerine Montella, "Muhteşem bir maç çıkardı ve kendisini dönüştürmeyi başardı. Çok koştu ki onu daha önce hiç böyle koşarken görmedim, takım için çalışıyordu. Onunla gurur duyuyorum ve kendisini tebrik ediyorum. Bunları, ona özel olarak zaten aktardım." yorumunu yaptı. Montella, Kenan Yıldız'ın performansıyla ilgili olarak da "O güçlü, hız konusunda muazzam bir tekniğe sahip. Maç içindeki anları ve savunma kısmını daha iyi idare etmesi gerekse de onsuz yapmak zor. O öğrenecektir." dedi.

enes montella

Hollanda'nın zorlu bir rakip olduğu hatırlatılan Montella, "Turu atlama coşkusu artık geçti. Şimdi Hollanda'yı düşünmek durumundayız. Göreceğiz. Avrupa Şampiyonası'nın neredeyse tüm maçları sonuna kadar belirsizdi. Bir sonrakinin de öyle geçeceğini düşünüyorum. Futbolda her şey mümkün, bu turnuvada çok daha fazlası mümkün. Ancak dikkatli olmalıyız, gerginlik bizi kandırabilir. Gerginliğin, grupta Çekya'ya karşı hayatımızı nasıl zorlaştırdığına bir bakın. On yıllardır Türk futbol tarihine adını yazdırmış isimlerle anılmak beni gururlandırıyor. Fatih ile iyi bir hukukumuz var, karşılıklı saygı var. Birkaç ay önce görüştük. O, Adanalı ki ben de orada çalıştım. O, Fiorentina'da görev yaptı, sonra ben de. Aynı şekilde Milan ve Türk Millî Takımı da ondan sonra görev yaptığım takımlar. Kesişmeler kaderimiz." şeklinde konuştu.

Editör: Samet Karadağ