2024 Avrupa Futbol Şampiyonası son 16 turu maçında yarın Avusturya ile karşılaşacak A Millî Takım'da Teknik Direktör Vincenzo Montella bu müsabakanın Avusturya ile oynadıkları hazırlık karşılaşmasından farklı olacağına inandığını söyledi. İtalyan teknik direktör Montella, karşılaşmanın oynanacağı Leipzig Stadı'nda Mert Müldür ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısındaki açıklamalar ise Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde yer aldı. Montella, Avusturya'ya karşı mart ayında oynadıkları hazırlık maçını hatırlatarak sözlerine başlarken "Avusturya iyi bir takım, belki de en iyi takım olduklarını düşünüyorum. Çok agresif, pres yapan ve geçişleri harika bir takım. Birkaç gün önce yaptığım bir yorum vardı, 'Bana kulübü anımsatıyorlar' diye. Her anlamıyla bütün bir takım. Avusturya'ya karşı oynadığımız hazırlık maçının ilk yarısı son derece eşitti, başka bir skorla da bitebilirdi. İkinci yarıda psikolojik olarak düşüş yaşadık. Bunu toparlayamadık. Ağır bir mağlubiyet oldu. Bu kadar büyük skor farkıyla oyuncu ve hoca olarak maç kaybettiğimizi hatırlamıyorum. Hazırlık maçı başka, bu maç başka olacak. Karşı takımın hocası da bundan bahsetti. Umarım bu sefer sonuç farklı olur." ifadelerini kullandı.

montella-yardimcilari

Montella, "6-1'lik maç oyuncularınıza farklı bir motive sağlayabilir mi?" sorusunu, "İlk mesele duyguların işimize engel olmasına izin vermemek. Öç alma duygusuna kapılamazsınız. Çünkü doğru düşünmenizi engeller. Avusturya'nın nasıl, bizim de nasıl bir takım olduğumuzu biliyoruz. Neler yapabileceğimizi biliyoruz. Bizim düşünce şeklimizin bu olması lazım. Bunun geri kalanı tamamen dedikodu." şeklinde yanıtladı. Kenan Yıldız'la ilgili İtalyan bir gazetecinin sorduğu soru üzerine Montella, "Kenan çok iyi bir oyuncu. Zihin gücü çok yüksek. İlk başta dikkatimi çeken buydu. Her antrenmanda kendini gelişmeye çabalayan biri. Hızı, temposu, tekniği, becerisi... Hepsi beğendiğim özellikleri. 90 dakikanın tamamında tutarlı olma anlamında mesafe kaydedebilir. Birkaç gol atma şansı vardı ama şansı yaver gitmedi." şeklinde konuştu. Montella, şampiyonadaki tek İtalyan teknik adam olarak kalması hakkında ise "Keşke 4 İtalyan hoca da buraya kadar devam edebilseydi." dedi.

Türkiye-34

A Millî Takım Teknik Direktörü Montella, Arda Güler'in durumunun sorulması üzerine, "Yeterince iyiyseniz yaşınız da yeterlidir. Yetenekliyseniz 15 yaşında da takımınıza faydalı olabilirsiniz. Arda çok yetenekli bir oyuncu. Bu herkesin görebileceği bir şekilde ortada. Oyun içinde gelişmesi gereken bazı alanlar var. Onun gibi bir futbolcunun olmadığında eksikliğini hissediyorsunuz. Genç bir oyuncu. Bir takım alanlarda kendisini geliştirmesi lazım. Bunu da yapacaktır." açıklamasında bulundu. Vincenzo Montella, Hakan Çalhanoğlu ve Samet Akaydin'in cezalı olmasının hatırlatılması üzerine ise, "Takımda herkesin cezasız olmasını isterim. Yarın kaptanımız olmadan sahaya çıkacağız. Yeri doldurulamayan bir oyuncu. İki sarı karttan sonra tabii cezalı duruma düşüyorsunuz. Nasıl yorumlayacağımdan yüzde 100 olarak emin olamamak birlikte bir miktar bizi rahatsız eden bir durum. Bu boşlukları doldurmaya hazır olan futbolcularımız da var." diye konuştu.

Vincenzo Montella, EURO 2024'te birçok hücum istatistiğinde üst sıralarda olduklarının altını çizerek şöyle devam etti: "UEFA istatistiklerinde grup aşamasında attığımız 5 golle, bu alanda 3.'yüz. Toplam atılan şutta üçüncü sıradayız, maç başına şut ortalamamız 16.67, kazanılan korner sayısı 21 ve grup aşamasında üçüncüyüz. Ofansif aksiyonda 161 ile beşinci sıradayız. Bunu da söyleyebilirim; bütün bu ürettiğimiz aksiyonlara göre biraz daha fazla skorer olabilirdik. Topa sahip olduğumuz anlardan memnunuz. Çünkü çok üretken bir takımız. Daha fazlasını da yapabilirdik. Dripling konusunda 5. sıradayız. 53 dripling denedik. Buradaki verilere baktığınız zaman üretken bir takım olduğumuzu söyleyebilirim. Oyun planına bağlı, oyunun gidişatına bağlı olarak farklı çözümler üretebiliriz. Çünkü iki sırtı kaleye dönük forvetimiz var, Bertuğ ve Cenk Tosun. Maçın gidişatına göre seçeneklerimiz var. Leipzig'de de uzun yıllar görev yapan Ralf Rangnick ve Leipzig'de forma giyen futbolcular, 'Yarın evimizde oynayacağız' dedi. Sizce yarın Türk taraftarları görünce evlerinde olmadıklarını anlayabilirler mi?" sorusuna, "Tabii stadyumun kırmızı-beyaz al bayraklarla dolu olmasını bekliyoruz. Bugüne kadar taraftarımız bizi güzel destekledi. Şartlar zorlu olduğunda arkamızda oldular. Yarın taraftarımızla birlikte çok canlı bir ortam bekliyoruz." yanıtını vererek sözlerini tamamladı.
 

Editör: Samet Karadağ