Muhsin Yazıcıoğlu alevi mi? Muhsin Yazıcıoğlu mezhebi nedir aslen nereli? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir


ChatGPT

Halit ve Fidan Yazıcıoğlu çiftinin en küçük çocuğu olarak, 22 Ocak 1954'te Şarkışla'nın Elmalı köyünde doğan Muhsin Yazıcıoğlu, gençlik yıllarında milliyetçi duygularla dolu bir hayat yaşamıştır. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun olmuştur. Üniversite yıllarında, eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile tanışıp evlenmiş ve iki çocuk babası olmuştur.

Yazıcıoğlu'nun siyasi kariyeri, gençlik yıllarında Ülkücü Hareket'e katılmasıyla başlamıştır. Üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya yerleştikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde aktif rol almış, ardından Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevine yükselmiştir. Aynı dönemde Ülkücü Gençlik Derneği'nin de kurucu Genel Başkanı olmuştur.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun siyasi yaşamı, yaşadığı dönemde tartışmalara da konu olmuştur. Özellikle Bahçelievler ve Kahramanmaraş katliamlarıyla ilgili suçlamalarla karşı karşıya kalmış, ancak yargı tarafından suçsuz bulunmuş ve serbest bırakılmıştır. Ancak 12 Eylül 1980 darbesi sonrası yapılan yargılamalarda hüküm giymiş ve Mamak Cezaevi'nde yıllarca hapis yatmıştır.

Cezaevindeyken yazdığı "Üşüyorum" adlı şiirle de bilinen Muhsin Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra sosyal yardım ve eğitim vakıfları gibi faaliyetlere yönelmiş, aynı zamanda siyasete de geri dönmüştür. Farklı partilerde aktif olan Yazıcıoğlu, 1991 ve 1995 yıllarında Sivas'tan milletvekili seçilmiştir.

Son olarak, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) genel başkanlığını yapmış ve 2007 seçimlerinde Sivas'tan bağımsız milletvekili olarak parlamentoya girmiştir. Ancak 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş mitinginden Yozgat-Yerköy mitingine giderken helikopterinin düşmesi sonucu Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin hayatını kaybetmesi, Türk siyasetinde büyük bir kayıp olarak değerlendirilmiştir.

Muhsin Yazıcıoğlu Alevi Mi

Muhsin Yazıcıoğlu'nun Alevi olup olmadığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kendisi bu konuda net bir açıklama yapmamıştır.

Bazı kaynaklarda Yazıcıoğlu'nun Alevi kökenli olduğu, ancak Sünni inançla büyüdüğü belirtilmektedir.

Yazıcıoğlu'nun Alevi dedeleri olduğu ve Alevi geleneklerine saygı duyduğu da bilinmektedir.

Ancak Yazıcıoğlu, siyasi hayatında inanç ve etnik köken üzerinden siyaset yapmaktan kaçınmıştır.

Kendisini "Müslüman ve Türk" olarak tanımlamış ve her inanca ve etnik kökene saygı duyduğunu vurgulamıştır.

Dolayısıyla, Muhsin Yazıcıoğlu'nun Alevi olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.

Muhsin Yazıcıoğlu Aslen Nereli

Muhsin Yazıcıoğlu aslen Sivas'lıdır. 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Elmalı köyünde doğmuştur.

Editör: Deniz İnal