Neuralink Corporation, Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek amacıyla 2016'da San Francisco'da kurulmuş bir Amerikan nöroteknoloji şirketi.

İnsan beyni ile bilgisayarlar arasında bir bağlantı kurmayı amaçlayan Neuralink, beyin-bilgisayar arayüzlerini (BCI) geliştirmek, bu arayüzleri kullanarak beyin aktivitesini okumak ve yazmak, nörolojik bozuklukların tedavisine yardımcı olmak ve insanların beyniyle bilgisayarlar arasındaki etkileşimi artırmayı hedefliyor.

neuralink 3

Neuralink omurilik yaralanması, Parkinson veya depresyon gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde devrim niteliğinde faydalar sağlamayı hedefleyerek beyindeki elektriksel ve kimyasal aktiviteleri okuyarak ve uyaranlar göndererek beyin fonksiyonlarını iyileştirmeyi amaçlar. Diğer bir hedef ise insan beyninin bilgisayarlarla doğrudan etkileşime girmesini sağlayarak bilgisayarlara düşünceyle komut verilebileceği, sanal gerçeklik deneyimlerini daha gerçekçi hale getirebileceği veya beyin içi hesaplama yeteneklerinin geliştirilebileceğini kanıtlamak.

Neuralink Çip Nedir?

neuralink 2

Neuralink çip, beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) teknolojisi üzerinde çalışan bir şirket olan Neuralink tarafından geliştirilen bir implanttır. Bu çip, beynin elektriksel aktivitesini ölçerek ve sinir iletimini kaydederek bilgisayarlara veya diğer cihazlara iletmeyi amaçlar.

Çipin gelecekte çeşitli nörolojik bozuklukları tedavi etmek veya beyin aktivitesini kontrol etmesi veya insanların beyinlerinin kapasitesini artırarak zihinsel yeteneklerini geliştirmesi amaçlanıyor.

Elon Musk Düzce şehrine mi geliyor? Tarih ve ne için geleceği belli mi? Elon Musk Düzce şehrine mi geliyor? Tarih ve ne için geleceği belli mi?

Editör: Merve Tepecik