Kuzey New York Tarımsal Kalkınma Programı (NNYADP), Willsboro'daki araştırma çiftliğinde gerçekleştirilen fındık denemelerinin ilk yıl sonuçlarını paylaştı. Bu denemeler, yüzde 81 oranında sağlıklı tekli doymamış oleik asit içeren protein ve yağ oranı yüksek "süper meyveler" olarak adlandırılan çok gövdeli çok yıllık ağaçlardan elde edilen fındıkları kapsıyor.

ABD merkezli The Sun'un haberine göre, araştırmacılar, hibrit fındıkların New York eyaletinin kuzeyinde yer alan Willsboro kentinde iklime ve toprak koşullarına oldukça iyi uyum sağladığını gözlemledi. Fındık ağaçları meyve bahçesi tarzı yetiştirilebilir veya tarımsal ormancılık ve silvopasturage gibi sistemlerde kullanılabilir.

NNYADP'nin süper meyveler araştırma lideri Dr. Michael H. Davis, fındık üretiminin toprak sağlığı, biyolojik çeşitlilik ve su kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını umuyor.

2024 baharında denemeye sekiz yeni hibrit fındık çeşidi daha eklendi. Araştırmacılar, önümüzdeki yıllarda fındık üretiminin verimlilik ve karlılık potansiyelini değerlendirmeye devam edecekler.

Editör: Atakan Öztürk