Ordu Valisi Muammer Erol, Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası dolayısıyla  İl Çevre Şehircilik ve  İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa katıldı.

Perşembe İlçesi Yason Yarımadasında gerçekleştirilen programda Vali Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Perşembe Kaymakamı Fatma Turhan Keser, Perşembe Belediye Başkan Vekili Kahraman Yalçın, İl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Hüseyin Öztürk, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler hazır bulundu.

Her yıl değişik bir tema ile kutlanan Çevre Haftası 2024 yılında “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla kutlanıyor. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Hüseyin Öztürk, ”Hızlı nüfus artışı, hızlı sanayileşme ile beraber artan kentleşme ihtiyacı  dünya enerji kaynaklarının hızla tükenmesine neden olmaktadır. İnsanoğlu bu süreç içerisinde doğal ortama bıraktıkları atıklar ile bu atıkların uzun süre kalması sonucu dünyamız kirlenmektedir. Çevre Şehircilik Bakanlığı bu konuyla ilgili sıfır atık projesi başlatmıştır. Projeyle beraber kaynakların israf edilmemesi, etkin ve verimli kullanılması, atıkların geri dönüşüm kaynağında bertaraf edilerek geri dönüşüm faaliyetlerine ivme kazandırmaktır. Projenin amacına ulaşabilmesi, kamu kurum kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve tüm halkın ortak çabasına bağlıdır. Vatandaşlarımızdan projeye destek vermelerini beklemekteyiz” şeklinde konuştu. 

 Program, Milli İrade Ortaokulu öğrencilerinin “Çevre Andının” okumasıyla devam etti. Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir