CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu halkı deniz ile arasına kimseyi daha önce sokmadı yine sokmayacaktır dedi.

Adıgüzel konuya ilişkin şu açıklamalara yer verdi:

“Bir coğrafya insanı ve tarihi ile birlikte değerlendirilir, sadece toprak, su, hava ve diğer jeolojik bileşenleri ile değil. Ordu’nun Altınordu sahili de Ordu halkının deniz kültüründen, kent yaşamından, tarihinden ayrı değerlendirilemez. Ordu, Karadeniz otoyolu kendi sahilinden geçecekken itiraz edip eylem koyan tek kenttir.  Tarih açısından da bu kıyılar Rüsumat-4'ün Ordu halkı ile destan yazdığı mekândır. Bugün o Rüsumat-4 nasıl ki Eynesil'de sahil yolunun taş dolgusu altına gömüldü ise, Ordu’daki hatırası da benzer bir girişime sahne olmaktaydı.

Bu kent herkesin

 Şimdi yine OBB eliyle yeni bir kıyı talanı; halkın olanı 3-5 çıkar mensubuna peşkeş çekme girişimi vardı. Dolgu zeminler deprem etkisinde oldukça sorunlu alanlardır. Kuzey Anadolu fay hattına 40 km mesafede, hatta doğrudan altında yeni diri faylar tespit edilen bir yerde, geçmişteki Fatsa depreminin ve Erzincan depreminin Ordu kent merkezinde yaptığı hasar ortada iken tamamen alüvyon deltası olan Ordu kent merkezinin kıyı şeridine dolgu planı akla da bilime de ziyandı.

Bu kentin bozulmasına müsaade etmeyeceğiz

Dolgu planlanan alanlardan biri de teleferiğin başlangıç noktasının 20 metre kenarı olup binlerce ton kaya kütlesi buraya bombardıman edilirken, o teleferiği kullanan insanlar da riske edilecekti. Antalya'daki kaza daha yeni bir örnekti. İskeleden Melet ağzına kadar tüm girişimler mahkeme kararları ile durdurulmuşken, yargı kararını takmayan faaliyete devam eden bir belediye yönetim anlayışının Ordu halkı ile inatlaşmasının sonu ise bellidir. Burası bu kentin kalbidir. Ordu halkı bu kentin doğal özelliği ve güzelliği üzerine yapay çirkinliklere asla müsamaha göstermeyecektir.

Saldırı püskürtüldü

Ordu halkı deniz ile arasına kimseyi daha önce sokmadı yine sokmayacaktır. Şehirle deniz arasına, kıyı ile Ordu halkı arasına konulacak her bir kürek toprak bu şehre de bu şehrin insanlarına da ihanettir. İşte bu yüzden dün Çevre Bakanlığında bu projenin OBB tarafından yapılan ÇED başvurusunda İDK toplantısına katılmıştık. Yukarıda özetlediklerimi anlatmıştım.  Ordu'nun hakkını Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Av. Haluk Türkmen abimizle birlikte savunmuştuk.

Az önce bildirilen karar ile ÇED süreci bilirkişi ile ilişik iki proje için de durdurulmuştur.  Melet Nehri ve tüm Altınordu sahiline bir saldırı daha püskürtülmüştür. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanını da bundan böyle aklıselime davet ediyorum.” Haber merkezi

Adıgüzel: OBB Heykelden de Çalmış Adıgüzel: OBB Heykelden de Çalmış