Akaryakıt, Adblue ve LPG sayaçları, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri ile demiryolu yük ve sarnıçlı vagonlar, aks kantarları ve 2.000 kg üzeri otomatik olmayan tartı aletleri için Türk Standartları Enstitüsü’ne ( TSE ) başvurması gerektiği belirtildi. Pazar yerlerinde kullanılan elektronik tartı aletleri, mekanik tartı aletleri, uzunluk ölçüleri, akıcı maddeler ve kum taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 kg' a kadar hassas olmayan kütle ölçüleri için ise Belediye Başkanlıklarına (Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğu) başvurulması gerekiyor.

ölçü tartı 3

Yetkili Tartı Aletleri Muayene Servisleri’ne ise otomatik tartı aletleri, 2000 kg altındaki otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ve I-II. sınıf otomatik olmayan tartı aletlerinin muayenesi için başvurulacak.

Damgalanmamış, damgası bozulmuş veya damga süresi geçirilmiş ölçü ve ölçü aletlerinin tespiti halinde 3516 Sayılı Kanun gereği idari ve cezai işlem uygulanır. Periyodik muayene için zamanında müracaat etmeyenler hakkında ise idari para cezası ile beraber söz konusu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.

Müracaatlar için son tarihin 29 Şubat 2024 olduğu bildirildi.

Haber Merkezi

Editör: Merve Tepecik