2023-2024 sezonunda Ordu 1.Amatör Lig'de mücadele eden ve sezon başında yeni bir yapılanma sonucunda Ömür Yakışık teknik direktörlüğünde finale kadar giden Kumruspor'da, Galataspor maçında takım şampiyonluğu kaçırmıştı. Geçen sezon 52 Yalıköyspor'a Çeyrek Final oynatan ve bu sezon da Kumruspor'da final heyecanı yaşayan genç antrenör Ömür Yakışık, Spor52com ve Ordu Yorum Gazetesi'nden Samet Karadağ'ın sorularını yanıtladı. Sezon için genel değerlendirme yapan Ömür Yakışık, Kumruspor'daki ilk senesindeki süreci değerlendirirken Kumruspor'un er ya da geç Bölgesel Amatör Lige yükseleceğini söyledi.

Ömür Yakışık

SAMET KARADAĞ: Kumruspor ile sezon başında yapılan değişimin önemli bir parçası olarak göreve gelmiştiniz. Takım kaptanlığı da yaptığınız Kumruspor'da teknik direktörlük süreci nasıl başladı ?

ÖMÜR YAKIŞIK: Sezon geneline baktığımızda Kumruspor’a bazı ilkleri yaşattık ve birlikte yaşadık. Göreve geldiğimizde Kumru'da geçen yıl çeyrek finalde yaşanılan hayal kırıklığının izleri geçmemişti. Öncelikle bunları silmemiz gerekiyordu. Yeniden yapılanma ile ekibimizi oluşturduk. Transfer çalışmalarına başladık. Kendim de transferlerle birebir ilgilenerek orada bulundum. Lig maçlarına başladığımızda hafta hafta gelişen oyunumuzla birlikte aldığımız seri galibiyetlerle Kumruspor yönetimini ve halkını tekrar inandırmaya çalıştık.

S.K. Sezon genelinde ilginç mücadeleleler oldu. Kumruspor Play-Off öncesinde grup maçlarında farklı heyecanlar yaşadı. Bu süreç sizin için nasıl geçti?

Ö.Y.: Normal sezonun geneline baktığımızda son yıllarda Aybastıspor’u Aybastı’da yenemeyen bir Kumruspor vardı. Biz Aybastıspor’u Aybastı’da yendik. Play-off’ta zorlu bir gruba düşmemize rağmen iyi mücadele ederek, grubu güzel bir yerde bitirdik, elemelere kaldık ve bu maçlarda Orduspor gibi 133 gün mağlubiyet yüzü görmeyen çok güçlü bir takımı mağlup ettik. 

Kumruspor-14

S.K.: Play-Off Çeyrek final maçlarına mağlubiyetle başlayarak bir an taraftarların 'acaba yine mi?' diyeceği bir süreci çok iyi atlattınız. Finale kadar yolda neler yaşandı?

Ö.Y: Çeyrek Final ilk maçında Gülyalı Bozkurtspor’a 3-1 mağlup olduk. Akıllara geçen sezondan kalan hayal kırıklığıyla birlikte yine mi olmayacak düşüncelerine karşın 2.maçta müthiş bir geri dönüş sağlayarak 5-0 gibi bir skorla kazanarak yarı finale çıktık. Yarı Final karşılaşmalarında Orduspor gibi bir takıma karşı çok iyi mücadele ederek finale yükseldik. Orduspor’un bu sezon gol atamadığı tek takım bizim oluşturduğumuz Kumruspor takımı oldu bu bence çok önemli bir ayrıntı. Doğru, güzel işler yaptığımızın kanıtı.

S.K.: Kumruspor'da özellikle geçen sezon yapılan yatırımlar ve harcamaların aksine bu sezon daha mütevazı bir kadro ile takımı finale çıkaran teknik direktör oldunuz. Bu başarıyı neye borçlusunuz ve final maçı sizin için nasıl geçti?

Ö.Y.: Kumruspor’un yönetimi, büyük yatırımlar yapmış bir emek vermiş ama bir türlü istenilen noktaya ulaşamamıştı. Bizimle birlikte ilk defa Final sevinci yaşadılar. Final maçında çok şanssız bir mağlubiyet aldık. Bir nevi dramatik bir son diyebiliriz. Kaçırdığımız çok net pozisyonlar var. Yediğimiz gol kaleci şanssızlığı. Yani şampiyon olmamak için her türlü şanssızlığı yaşadık. Adeta kendi elimizle şampiyonluğu hediye ettik. Oyuncu arkadaşlarımıza müthiş bir özgüven aşıladık, çok inandık. Önümüze kim gelirse kazanacağımız düşüncesi oluşturduk. Hepsine sizin aracılığınızla da buradan teşekkür ediyorum.

S.K.: Bu sezon Kumruspor için sona erdi ama taraftarlar gelecek sezonlar için umut doldu. Yeni sezonlar için neler söylemek istiyorsunuz ?

Ö.Y.: Antrenörlüğümün ilk senesinde 52 Yalıköyspor ile çeyrek final oynamış orada da güzel oyunla şanssız bir şekilde elenmiştik. 2.yılımda Kumruspor ile Final oynama başarısı gösterdik. Şampiyon olsaydık tabi ki çok daha farklı olacaktı. Ama 2 yıllık antrenörlük kariyerimde bir çeyrek final bir de yarı final var. Darısı şampiyonluklara. Geçen yıl sizin aracılığınızla bir açıklamam vardı er ya da geç BAL’a çıkaracağız diye. Bu açıklamanın üstünden daha bir yıl geçmeden Final oynadık. Bizde hedef bitmez. Doğru projelerle bizim olduğumuz yerde, hedef her zaman şampiyonluktur. Bu istek, arzu ve azim bizde yeterince var.