CHP'den İstanbul Ataşehir Belediye Başkan adayı olan Onursal Adıgüzel  kimdir nerelidir aslen nereli, alevi mi? soruları merak ediliyor. Peki, Onursal Adıgüzel kimdir nerelidir aslen nereli? Onursal Adıgüzel alevi mi? İşte detaylar....

Onursal Adıgüzel kimdir nerelidir aslen nereli?

Onursal Adıgüzel, 1985 yılında Malatya'da doğmuştur. Aslen Malatyalı olan Adıgüzel'in ailesi, onun doğumundan kısa bir süre sonra İstanbul'a yerleşmiştir.

Adıgüzel, ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlamıştır. 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne girmiştir. 2012 yılında bu bölümden mezun olan Adıgüzel, aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Adıgüzel, öğrencilik yıllarında aktif olarak siyasetle ilgilenmiştir. 2008 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kollarına katılmıştır. 2010 yılında MYK üyesi seçilen Adıgüzel, 2011 yılından 2012 yılına kadar CHP Gençlik Kolları Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Adıgüzel, 2015 genel seçimlerinde CHP'den İstanbul 2. Bölge Milletvekili seçilmiştir. 2015-2018 yılları arasında CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2018-2023 yılları arasında ise CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı olarak görev yapmıştır.

Adıgüzel, evli ve bir çocuk babasıdır.

Özetle, Onursal Adıgüzel, 1985 yılında Malatya'da doğmuş, aslen Malatyalı olan bir Türk siyasetçidir. Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Adıgüzel, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Adıgüzel, 2015 ve 2018 genel seçimlerinde CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili seçilmiştir.

Onursal Adıgüzel alevi mi?

Onursal Adıgüzel Alevi'dir. Malatya'da doğmuş ve büyümüştür. Malatya, Alevi nüfusunun yoğun olduğu bir şehirdir. Adıgüzel'in kendisi de Alevi olduğunu çeşitli vesilelerle ifade etmiştir. Örneğin, 2022 yılındaki Büyük Alevi Kurultayı'na katılmış ve Alevilerin taleplerini dile getirmiştir. Ayrıca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda da Alevilikle ilgili paylaşımlarda bulunmuştur.

Adıgüzel'in Aleviliği konusundaki en net ifadesi, 2023 yılındaki bir röportajında şöyle olmuştur:

"Ben Alevi'yim. Ailem Alevi. Malatya'da doğdum ve büyüdüm. Alevilik, benim için bir inanç sistemi değil, bir yaşam biçimidir. Alevilik, benim için sevgiyi, hoşgörüyü, eşitliği ve kardeşliği temsil eder."

Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere, Onursal Adıgüzel, Alevi kimliğini açıkça kabul eden bir siyasetçidir.

Editör: Kerim Gültaş