OPET şu an kimin hangi ülkenin? Opetin sahibi kim ve nereli? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Opet Şu An Kimin Hangi Ülkenin

Opet, Türkiye merkezli bir enerji şirketidir. 1992 yılında Öztürk Group Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk tarafından kuruldu. 2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu'nun %50'sine ortak olduğu OPET, kuruluşundan bu yana alt yapı yatırımlarına ağırlık vermiştir. OPET'in depolama kapasitesi, 2010 yılı itibarıyla 1.076.318 metreküpe ulaşmıştır.

Opet, 98 oktan kurşunsuz benzini Türkiye'ye ilk kez getiren firma olmuş ve Ultra Euro Diesel motorini Avrupa'dan önce Türk tüketicisinin kullanımına sunmuştur. Hâlen Türkiye'nin 2. büyük akaryakıt dağıtım şirketi olan OPET'in SUNPET markası ile birlikte 1600'ün üzerinde istasyonu bulunmaktadır.

Opet, Türkiye'nin en büyük enerji şirketlerinden biridir. Şirket, akaryakıt dağıtımı, madeni yağlar, elektrik ve doğalgaz gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Opet, Türkiye'nin yanı sıra, yurt dışında da faaliyet göstermektedir.

Opet'in Sahibi Kim ve Nereli

Opet'in sahibi, Koç Holding ve Öztürk Group'tur. Koç Holding, Türkiye'nin en büyük holdinglerinden biridir. Öztürk Group ise, Türkiye'nin önde gelen inşaat ve enerji şirketlerinden biridir.

Opet'in kuruluşu, 1992 yılında öğretmenlikten ayrılıp ticaret hayatına geçiş yapan Fikret Öztürk'ün öncülüğünde olmuştur. Öztürk, Mersin'de Öztürkler Limited Şirketi'ni kurarak akaryakıt sektörüne adım atmıştır. Öztürkler Limited Şirketi, kısa sürede büyüyerek pek çok akaryakıt markasının bayiliklerini almış ve Opet'in temellerini atmıştır.

2002 yılında Koç Holding, Opet'e %50 ortak olmuştur. Bu ortaklık ile Opet, Türkiye'nin en büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinden biri haline gelmiştir.

Opet'in Yönetim Kurulu Başkanı, Fikret Öztürk'tür. Öztürk, aynı zamanda Öztürk Group Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Fikret Öztürk, 1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Nizip'te bitirmiş, ardından yatılı öğretmen okulunu kazanarak öğretmenlik mesleğine başlamıştır. 1982 yılında öğretmenlikten ayrılarak ticaret hayatına atılmıştır.

Fikret Öztürk, Opet'in yanı sıra, Öztürk Group bünyesindeki diğer şirketlerde de görev almaktadır. Öztürk Group, inşaat, enerji, madencilik, liman işletmeciliği ve turizm gibi alanlarda faaliyet gösteren bir holdingtir.

Öztürk Group, Türkiye'nin en köklü ve başarılı şirketlerinden biridir. Şirket, Türkiye'nin ekonomik gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

Opet'in sahibi, Koç Holding ve Öztürk Group'tur. Koç Holding, Türkiye'nin en büyük holdinglerinden biridir. Öztürk Group ise, Türkiye'nin önde gelen inşaat ve enerji şirketlerinden biridir.

Editör: Haber Merkezi