2023-2024 sezonunda Ordu 2.Amatör Lig'de Pazar günü oynanacak olan İlküvezspor ile Fatsaspor maçında İlküvezspor'un kazanması halinde matematik hesabı devreye girecek. Ordu 2.Amatör Lig'de B Grubu'nda 13 haftanın ardından Dolunayspor ve İlküvezspor dört ve beşinci sırayı paylaşırken, iki takımın son hafta maçlarının ardından Play-Off'a kalan son takım belli olacak. Bu süreçte Dolunayspor ligin son haftasında Kabataş Gençlikspor karşısında hükmen galibiyet alacak. İlküvezspor ise kendi sahasında Fatsaspor ile karşılaşacak ve bu maçta alacağı galibiyetin ardından 2023-2024 sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar Kitapçığındaki kurala bakacak.


Dolunayspor ve İlküvezspor'un lig bitimine eşit puanda girmesi halinde ikili averaja bakılacak ancak iki takım sezon genelinde iki maçta birbirleri karşısında 1-0 galibiyet aldı. Bu bağlamda ilk maddede de denge bozulmadı. İkinci maddede kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılacak ancak burada da eşitlik mevcut. Üçüncü maddede hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılacak ancak iki takımın da hükmen mağlubiyeti olmadığı için bu süreçte denge bozulmayacak. Son olarak ise iki takımdan birisi Play-Off oynamak için tek maç yapacak ve kazanan Play-Off'a kalacak. Bütün bu süreçlerin yaşanması için İlküvezspor'un Fatsaspor'u yenmesi gerekecek.

İşte o Madde:

Bölgesel Amatör Lig’de, illerde oynayan yerel amatör futbol lig müsabakalarında ve diğer amatör lig müsabakalarında takımların puanlarının eşitliği halinde, derecelerinin belirlenmesinde Futbol Müsabaka Talimatının puanusulü ve averaj maddesi aşağıdaki şekilde uygulanır.

Genel puantajda puanları eşit olan takımların;
a) Aynı puana sahip takım sayısı iki (2) ise;
I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır.

II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarında ki müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Kendi aralarındaki maçlarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz)

III. Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

IV. Bütün bu şartlara rağmen iki takımın arasında eşitliğin devam etmesi halinde genel puantajdaki gol averajına bakılmaksızın, takımlara tek maç eleme usulüne göre bir maç yaptırılır, kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

Editör: Samet Karadağ