Birgün gazetesinden Onur Durmuş’un haberine göre Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan kadro torpili şu şekilde:

Daire Başkanlarının akrabaları kadroya girdi

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde akraba kadrolaşması hızla devam ediyor. Belediyenin nakliye ve temizlik işlerini yürüten taşeron firma Kanun Hükmünde Kararname ile Ordu'da bulunan personellerinin belediye kadrosuna geçirileceğini öğrenmesinin ardından birçok daire başkanı ve şube müdürünün eş ve akrabalarını temizlik personeli ve şoför olarak kadroya aldı.

BirGün'ün ulaştığı bilgiye göre yaklaşık 1 ay önce kadroya alınan işçilerin Ordu Büyükşehir bünyesinde çalışan şube müdürleri ve daire başkanlarının eşleri ve akrabaları olduğu ortaya çıktı. Kamyon şoförü ve temizlik işçisi olarak kadroya alınan bu kişilerin SGK girişlerinin yapılmasına rağmen işe başlama tarihinden bu yana işe gitmedikleri tespit edildi. Kamyon şoförü olarak işe alınan erkek personellerin ise özel hizmet olarak daire başkanlarının şoförlüğünü yaptığı da tespit edildi.

Şube müdürünün eşi kadroyu kaptı

Taşeron şirket, Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bağlı olduğu Atık Yönetimi ve Tesisler Şube Müdürlüğü'nden şube müdürünün sosyolog olan eşini de temizlik personeli olarak işe aldı.

Liste belediye’den geldi

BirGün'e açıklamalarda bulunan Özkartallar Şirketler Grubu'nun genel koordinatörü Faik Küçükyazıcı, ise söz konusu işçi alımlarıyla ilgili, "İşe alınacaklarla ilgili belediye yetkililerinden bize liste gelir. Biz kimin ne iş yapacağına, kim olduğuna bakmadan personeli kadroya alırız. Eğer sizin dediğiniz gibi bir usulsüzlük söz konusuysa hemen gerekeni yapar ve o isimlerin işine son veririz" dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi ve Tesisler Şube Müdürü Tosunoğlu ve Özkartallar Şirketler Grubu'nun genel koordinatörü Faik Küçükyazıcı ile 23 Ağustos'ta yaptığımız görüşmelerin ardından son 1 ayda işe alınan ve işe gitmeden kadrolu yapılan personellerin iş sözleşmeleri hızlı bir şekilde feshedildi. Kadroya geçirilen işçilerin iş çıkışları 23 Ağustos'ta yapılmasına rağmen SGK'ye iş çıkış tarihi olarak söz konusu tarihin 10 gün öncesi gösterilerek olayın üstü örtülmeye çalışıldı. Kaynak: Birgün Gazetesi