Ferrero'nun Avustralya'daki fındık projesi, ülkenin güneydoğusunda yer alan New South Wales eyaletinin üç farklı bölgesinde gerçekleştiriliyordu. Proje kapsamında, Orta Batı NSW'deki Orange, Riverina'daki Yanco ve Sunraysia bölgesindeki Dareton'da 1 milyona yakın fındık ağacı dikildi.

Ancak, fındık yetiştiriciliğinin zorlu bir süreç gerektirmesi ve fındık ağaçlarının tam verimine ulaşması için en az 10-15 sene beklenilmesi gerektiği gerçeğinin üzerine, Avustralya ikliminin de fındık için tam anlamıyla uyumlu olmaması sebebiyle Ferrero bu hedefinden vazgeçti.

ali recep nazlı

Ferrero'nun kararını değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurum Başkanlığı görevini yürüten Ali Recep Nazlı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İtalyan Ferrero firması Avustralya'da 1 milyon fındık ağacı dikmişti. Firma bunun için 70 milyon dolar yatırım yapmıştı. Şimdi bu projeden karlı olmadığı ve iklimsel sorunlar nedeniyle vazgeçip tahliye kararı almış. Kalite olarak Türk fındığı rakipsiz." ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Ordu'da güncel fındık fiyatı ne kadar? 22 Ocak 2024 Ordu'da güncel fındık fiyatı ne kadar? 22 Ocak 2024

Editör: Atakan Öztürk