Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise tasarruf tedbirleri kapsamında fiziki ilerlemesi yüzde 75'in üzerine olan yatırım projelerine öncelik vereceklerini açıklamış ve bunun üzerine zemin çalışması bitmeyen Ordu Millet Bahçesi Projesinde de çalışmaların duracağı ifade edilmişti.

TOKİ’den Millet Bahçesi açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Millet Bahçelerine ilişkin açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Tamamlanacak

Açıklamada, "Açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamındaki hususları dikkate alarak, 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi kapsamında yapımı devam eden millet bahçesi projelerimizi tamamlayacağız." denildi.

Tasarruf olacak ama çalışma durmayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamındaki hususlar dikkate alınarak "2053 Net Sıfır Emisyon" hedefi çerçevesinde, yapımı devam eden millet bahçesi projelerinin tamamlanacağını bildirdi.

Güvenli mekan olarak yapılacak

TOKİ'den yapılan açıklamada, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, şehirlerdeki yeşil alan miktarını artırmak, vatandaşların sosyalleşebileceği güvenli mekanlar oluşturmak ve afet anlarında toplanma alanları kazandırmak amacıyla millet bahçeleri projelerinin gerçekleştirildiği belirtildi.

Toplanma alanı olacak

Yaşanan 6 Şubat depreminin yaralarını sarmaya çalıştığımız için, şüphesiz önceliğimizi afet bölgesi ihya ve inşa etmektir. Ama yaşanan deprem, bize toplanma alanlarının da önemini bir kez daha işaret etmiştir. Bu anlamda altını çizmek gerekir ki açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamındaki hususları dikkate alarak, 2053 Net Sıfır Emisyon hedefi kapsamında yapımı devam eden millet bahçesi projelerimizi tamamlayacağız."

16 Mart’ta bitmesi gerekiyordu

TOKİ’nin Ordu Millet Bahçesi ihalesi 29 Aralık 2022 tarihinde yapılırken, ihaleyi 192 milyon liraya Yasmak İnşaat almıştı. Millet Bahçesinin bitim tarihi ise 16 Mart 2024 olarak açıklanırken, Ordu Millet Bahçesi Projesinin arazisi bataklığa döndü. Soner ÖZDEMİR

Ordu Millet Bahçesi Bataklığa Döndü Ordu Millet Bahçesi Bataklığa Döndü

Editör: Soner Özdemir