28. dönem Ordu milletvekilleri, 14 Mayıs 2023’te yapılan seçimle göreve gelmişti. Ordu’da yüksek katılımla gerçekleşen seçim sonucunda AKP’den 3, CHP’den 2 ve MHP’den 1 milletvekili seçildi.

Bu dönemde en fazla kanun teklifi veren milletvekili CHP Ordu milletvekili Seyit Torun oldu. Torun, 29 soru önergesi ve 4 kanun teklifiyle mecliste aktif bir şekilde çalıştı. CHP Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel ise 43 soru önergesi ve 2 kanun teklifiyle dikkat çekti.

AKP’li Ordu milletvekilleri arasında ise farklı bir tablo görülüyor. Mahmut Özer hiç kanun teklifi veya soru önergesi sunmazken, Mustafa Hamarat bir kanun teklifi verdi. İbrahim Ufuk Kaynak ise 2 kanun teklifiyle mecliste yer aldı. Bu kanun teklifleri arasında sermaye piyasası kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpların telafisi için ek motorlu taşıtlar vergisi ihdası ile bazı kanunlarda ve 375 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi bulunuyor.

MHP Milletvekili Naci Şanlıtürk ise ÇKS'ye kayıtlı emekli çiftçilerin bayram ikramiyesinden yararlandırılması talebine ilişkin soru önergesi sundu.

Editör: Atakan Öztürk