Türkiye’de 97 teknopark bulunuyor. Bu teknoparkların 17’si İstanbul’da, 11’i Ankara’da ve 4’ü İzmir’de yer alıyor. Karadeniz bölgesinde ise 18 şehrin sadece 11’inde teknopark var. Ordu, Amasya, Sinop, Bartın, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin’de teknopark yok. Teknoparklar, üniversite-sanayi işbirliği ile teknoloji üretimine katkı sağlayan, Ar-Ge faaliyetlerini destekleyen ve inovasyon kültürünü geliştiren önemli kuruluşlar. Ordu, teknopark kurulması konusunda neden geri kaldığı merak konusu oldu.

Ordu’da Teknopark Çalışmaları Ne Durumda?

Ordu’da teknopark kurulması için ilk adım 22 Haziran 2022 tarihinde atıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde Ordu Üniversitesi’nde kurulacak olan Teknopark bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, Ordu Ünivertsitesi TTO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Kaban, Fatsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr.Gör. Mehmet Letif Bayram , TTO Öğr.Gör. Hande KIRIŞ, ve Öğr.Gör. Dr. Mehmet Cihan katıldı. Toplantıda teknoparkın Ordu’ya kazandıracağı faydalar ve kurulma süreci hakkında bilgi verildi.

Ancak bu toplantıdan sonra Ordu’da teknopark kurulması konusunda somut bir ilerleme kaydedilmedi. Ancak teknoparkın ne zaman kurulacağı ve nerede yer alacağı belirsiz. 

Editör: Atakan Öztürk