Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, kuruluş aşamasında Ordu’daki ilk devlet hastanesi olan Gülyalı mahallesinde bulunan tarihi binada hizmet vermeye başlamıştır. Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesinde yeni binasının yapımı tamamlandıktan sonra son teknoloji cihazlarla hastalarına hizmet vermeye devam etmiştir.

Bu yazımızda Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne nasıl gidilir, nereden randevu alınır, hangi bölümleri mevcuttur, kaç adet doktor hizmet vermektedir, öğrenci mevcudu nedir, öğrencilerine sunduğu imkanlar, taban puanları ve fakülte hakkında en çok sorulan sorulara cevap bulacaksınız.

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kontenjanı kaçtır?

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin 2022 YKS göstergelerine göre toplam kontenjanı 103’tür. Bu duruma göre kontenjana yerleşen öğrenci sayısı yüzde 100’dür.

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı kimdir?

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol Çanakçı’dır. Çanakçı’nın özgeçmişi şöyle;

Varol Çanakçı Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. 1996 yılında Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü doktora programını tamamlayarak doktor ünvanını aldı. 2002 yılında Atatürk Üniversitesinde doçentlik ve 2007 yılında profesörlüğe atandı. Çanakçı, 2006-2012 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde dekan yardımcılığı yaptı. Bu süreçte çanakçının ulusal ve uluslararası birçok dergide bilimsel makaleleri yayınlandı. Çanakçı 2012 yılından bu yana Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekanlığını sürdürüyor.

ordu üniversitesi diş hekimliği fakültesinde bulunan bölümler

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hangi Alanlarda Tedavi Yapmaktadır?

Ordu Diş Fakültesi 8 farklı bölümünde farklı branşlarda diş tedavisi hizmeti vermektedir. Bunlar;

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bölümü

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan ağız, diş ve çene cerrahisi bölümü bir profesör iki doçent 12 araştırma görevlisi ile hastaların tedavisini yapmaktadır. Bu bölümde ağızda bulunan diş, çene ve çene eklemlerini kapsayan tüm hastalıklarının tedavi, tanı ve cerrahi işlemleri yapılır.

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Bölümü

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan ağız, diş ve çene radyolojisi bölümü bir doçent iki doktor öğretim görevlisi ve altı araştırma görevlisi ile hastaların tedavisini yapmaktadır. Bu bölümde ağız, diş ve çene bölgesinden alınan röntgenler doğrultusunda tedavinin yapılması amaçlanır.

Endodonti Bölümü

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan endodonti bölümü üç doçent bir doktor öğretim görevlisi ve 12 araştırma görevlisi ile hastaların tedavisini yapmaktadır. Endodonti dişin sinirden ayrılmasıdır. Kanal tedavisi olarak da bilinir. Dişin sinir ve iltihaplı dokudan arındırılarak tedavi edilmesidir. Ayrıca diş kökü ucundaki bazı cerrahi işlemler de bu bölümde yapılıyor.

Pedodonti Bölümü

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan pedodonti bölümü iki profesör, bir doçent bir doktor öğretim görevlisi ve 13 araştırma görevlisi ile hastaların tedavisini yapmaktadır. Pedodonti çocuk diş hekimliğidir. Çocukların dolgu, diş çekim gibi tedavilerini üstlenen ve diş hekimliğinin yaşa bağlı tek alanıdır.

Periodontoloji Bölümü

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan periodontoloji bölümü bir profesör, bir doçent ve 15 araştırma görevlisi ile hastaların tedavisini yapmaktadır. Periodontoloji bölümü diş eti hastalıklarının tedavisi ile ilgilenir.

Protetik Diş Tedavisi Bölümü

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan protetik diş tedavisi bölümü bir profesör, üç doçent, bir doktor öğretim görevlisi ve 13 araştırma görevlisi ile hastaların tedavisini yapmaktadır. Bu bölüm ‘protez diş tedavisi’ olarak bilinir. Kaybedilen dişlerin yerine yenisinin konulması işlemini kapsar.

Restoratif Diş Tedavisi Bölümü

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan protetik diş tedavisi bölümü iki doçent, iki doktor öğretim görevlisi ve 5 araştırma görevlisi ile hastaların tedavisini yapmaktadır. Bu bölüm dişleri doğal ve estetik bir görünüme kavuşturur. Kişiyi doğal bir görünüme kavuşturmak amaçlanır. Diş temizliği, gülüş tasarımı, porselen çalışmalar, diş beyazlatma gibi işler bu bölümde yapılır.

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliğinin Yıllara Göre Sıralaması

 Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünün 2020 sıralaması 31040, 2021 sıralaması 32.623, 2022 sıralaması 38370 olmuştur. Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü Türkiye’nin dört bir tarafından gelen çok başarılı öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliğinin Yıllara Göre Taban Puanları

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünün 2020 taban puanı 464,909 puan, bu puan 2021 yılında 413,98461 puana düşmüş ve ardından daha da yükselerek 471,59458 puan olmuştur. Diş hekimliği bölümünün puanlarının yükselmesinin ve öğrenciler arasında tercih edilme nedenleri arasında Ordu’nun öğrenciler için yaşaması kolay olması ve ucuz olması söylenebilir.

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ücretli Mi?

Ordu Üniversitesi YÖK’e bağlı bir devlet üniversitesidir. Dolayısıyla Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ücretsizdir. Öğrenciler puanlarına göre bu fakülteyi tercih edebilir.

Ordu Diş Hekimliği Fakültesine Hangi Dolmuş Gidiyor?

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne Ordu Büyükşehir Belediyesi dolmuşlarından 52-52 A-52B-52C ve 53A nolu dolmuşlar gidiyor. Öğrenciler çıkaracakları öğrenci dolmuş kartlarıyla ulaşımlarını kolaylıkla sağlayabilir. Ordu Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin dolmuş kartlarına kolay erişebilmesi için Düz Mahalle Hükümet Caddesi’nde bulunan ek binasının yanı sıra ana kampüs içinde de bir stant kurdu. Bu stantta öğrenciler hem yeni kart alabilir hem de güncek kartlarının vize işlemlerini yaptırabiliyor. Ayrıca Ordu-Giresun dolmuşları da Üniversitenin tam önünden geçiyor. Giresun’dan Ordu Diş Hekimliği Fakültesi’ne gelmek isteyenler de bu dolmuş hattını kullanabilir.

En İyi 10 Diş Hekimliği Fakültesi Hangisi?

Türkiye’de bulunan en iyi 10 diş hekimliği fakültesi 2022 taban puanlarına göre şunlar;

1. Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) 2022 taban puanı 523,86

2. İstanbul Üniversitesi (İstanbul) 2022 taban puanı 510.81137

3. Hacettepe Üniversitesi (Ankara) 2022 taban puanı 502.39502

4. Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi (İstanbul) 2022 taban puanı 499.08999

5. Ege Üniversitesi (İzmir) 2022 taban puanı 495.44620

6. İstanbul Medipol Üniversitesi (İstanbul) 2022 taban puanı 493.08102

7. Ankara Üniversitesi (Ankara) 2022 taban puanı 491.39741

8. Başkent Üniversitesi (Ankara) 2022 taban puanı 490.69561

9. Gazi Üniversitesi (Ankara) 2022 taban puanı489.19836

10. Marmara Üniversitesi (İstanbul) 2022 taban puanı 490.17802

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Randevu Nasıl Alınır?

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden randevu almak için ister 0452 222 44 26 numaralı telefonu arayabileceğiniz gibi, internet sitesinde bulunan online randevu sisteminden de randevularınızı oluşturabilirsiniz.

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde konaklama imkanları nasıldır?

Ordu Üniversitesi çevresinde kalacak yer arayan öğrenciler için birçok alternatif mevcuttur. ODÜ Cumhuriyet Yerleşkesinde bulunan Lebibe-Ergin Karlıbel öğrenci yurdu 1038 kişilik kapasitesiyle öğrencilere konaklama imkanı sunuyor. Ayrıca, şehir merkezinde bulunan Hekimoğlu Yurdu 405 kişilik kapasitesiyle, Evliya Çelebi Yurdu 300 kişilik, Ordu Yurdu 430 kişilik ve Mehmet Fuat Köprülü Yurdu da 480 kişilik kapasitesiyle öğrencilerin barınma ihtiyaçları karşılıyor. Bununla birlikte Üniversite çevresinde birçok özel yurt ve apart bulunuyor. Öğrenciler istek ve imkanlarına göre bu özel yurtları da tercih edebilir.

Ordu Üniversitesi ve şehir öğrencilere ne gibi sosyal olanaklar sunuyor?

Üniversitede sosyal yaşam önemli ölçüde öğrenci kulüpleri üzerinden sürdürülüyor. Öğrenciler ilgi alanlarına ve hobilerine uygun öğrenci kulüplerine katılarak keyifli vakit geçirebilir. Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin bulunduğu Ordu şehir olarak ise bir tarafta yeşil ormanları bir tarafta mavi denizi ile öğrenciler için birçok sosyal aktivite sunuyor. Öğrenciler boş vakitlerinde doğa yürüyüşleri yapabilir, yazın mavi bayraklı plajlarda denizin keyfini çıkarabilir.  Ordu'da doğa ile iç içe bir yerleşkesi olan Ordu Üniversitesi, şehir merkezi ile de bütünlük içinde.

Ordu’da Üniversite Öğrencisi Olmak | Yapılacak Aktiviteler Neler? Ordu’da Üniversite Öğrencisi Olmak | Yapılacak Aktiviteler Neler?