Ordu Valisi Muammer Erol başkanlığında orman yangınları ile mücadele komisyon toplantısı yapıldı.

Orman yangınlarının önlenmesi ve yangınla mücadele konusunda 2024 yılında alınacak kararları ve yapılacak çalışmaları belirlemek üzere toplanan Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Toplantısına, Vali Muammer Erol’un yanı sıra Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Bilkay, Komisyon üyesi kurum yöneticileri katıldı.

Yangınların nedeni konuşuldu

Toplantıda, Giresun Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından bir sunum yapılarak, Ordu, Ünye, Akkuş ve Mesudiye Orman İşletme Müdürlükleri bünyesinde yer alan yangın araçları, su kaynakları, son 10 yıl içerisinde Ordu ili genelinde çıkan orman yangınları ve çıkış sebepleri, orman yangınlarıyla mücadele ve orman yangını söndürme gönüllüleri hakkında Vali Muammer Erol ve Komisyon üyelerine bilgilendirmede bulunuldu.

Ordu’da meydana gelen orman yangınlarının genelde örtü altı yangını şeklinde olduğu vurgulanan bilgilendirmede, Ordu’da son 10 yıl içerisinde 87 adet orman yangını meydana geldiğini ve bu yangınlarda toplam 96,38 hektarlık alanın zarar gördüğü ifade edildi.

Binin üzerinde gönüllü var

Orman yangınlarının genelde ihmal, dikkatsizlik, kasıt, kaza, doğal nedenler ve bilinmeyen nedenlerden kaynaklandığı belirtilen bilgilendirmede, Ordu’da Orman Teşkilatına kayıtlı 1.199 yangın söndürme gönüllüsü olduğu vurgulandı. 

Orman yangınlarını önlemeye yönelik kararların alındığı toplantıda, orman yangınlarıyla mücadelede ilgili kurumlarca yürütülecek çalışmalar da belirlendi.  

Valilik Orman Yanıgını

Ormanların, bir milletin en önemli zenginlik kaynaklarından birisi olduğunu belirten Vali Muammer Erol, “Çok uzun bir süreçte oluşan ormanlarımızı korumak ve yeni orman alanları oluşturmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Ormanlar, bir milletin en önemli zenginlik kaynaklarındandır. Orman yangınlarına karşı hem gerekli tedbirleri almak, hem de yangın olduğunda tüm kurumlarımız ellerinde ne imkan varsa onu kullanarak yangına müdahale etmesi ve bu konuda müşterek bir çalışmanın içinde olması gerekir. Bu toplantılarımızda da orman yangınlarına karşı almamız gereken tedbirleri belirliyoruz. Orman yangını olması durumunda da yapılacak müdahale ve çalışmaları gözden geçirmiş olduk. Dileğimiz ülkemizin hiçbir yerinde orman yangını hadisesi yaşamayalım. Ciğerlerimiz yanmasın” diye konuştu. Haber merkezi

Ünye Limanı'ndaki Gemide Yangın Çıktı Ünye Limanı'ndaki Gemide Yangın Çıktı