Törene Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Orhan Baş, Ordu Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ordu'da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende Ordu Tabip Odası ve Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi anıta çelenk sundu. 

Whatsapp Image 2024 03 14 At 12.08.53 (2)Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Törende konuşan Ordu Tabip Odası Başkanı Coşkun,” Aziz vatanın müdafasında ve aziz milletimizin sağlıklarının korunmasında mukaddes canlarına feda etmekten kaçınmayan,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mukaddes canını emanet ettiği, İbni Sina’ların, Tarık Nusretlerin Tıbbıyeli Hikmetlerin, Refik Saydamlarının torunları ve varisleri olan Türk hekimlerinin tıp bayramının, daha doğrusunu mücadelesini, tüm zorluklarının üstesinden gelineceği ümidiyle kutluyorum. Dünyamızın geçirdiği en zor imtihanlardan olan pandemi’deki olağanüstü cesaretle, fedakar ve bilgili duruşunuz tüm dünyanın sizlerle bir kez daha gıbta ve aynı zamanda hasretle bakmasına vesile olmuştur. Bu muazzam duruşunuz dünya ülkelerinin sizlerin yollarının kırmızı halılar sermelerine neden olsa da güzel ülkemizin sizlerin şefkatli ellerinizin şifasını olduğu gibi gelecekte de çok ihtiyacı olacaktır. O nedenle Tıbbıyeli Hikmet’ler, Refik saydamlar gibi ülkemizde hizmet vermeye devam etmeliyiz ”dedi.

Whatsapp Image 2024 03 14 At 12.08.53 (1)Törende konuşan Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Orhan Baş, “Tıbbiyeli Hikmet ruhu özellikle 14 Mart’ın bir destan olduğunu burada vurgulamak istiyorum. 14 Mart bir destan ve Kurtuluş Savaşına yön veren tıbbiyelilerin destanı. Aynı ruhla geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle dünyayı sarsan bir buhranda tıp hekimlerinin başarısını gıpta ile tüm dünyaya gösterdik. Aynı zamanda 14 Mart bir umuttur. Hekimlerin problemleri elbette ki var. Özellikle sağlıkta şiddet, gelecek kaygısı var. Ama ben inanıyorum ki 14 Mart’ta toplu olarak yüksek sesle hep birlikte bunları ifade edersek çok daha iyi bir geleceğe tıbbiyeliler adına kavuşuruz inancındayım.” dedi.

Editör: Atakan Öztürk