Ordu Ziraat Odası eski Başkanı Onur Şahin. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ve Ziraat Odalarına kayıtlı emekli çiftçilere 5 bin TL’lik destek verilmediğini ve bunun da Türkiye’de en fazla Ordu ilini mağdur ettiğini açıkladı.

Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 Ordu ili ÇSK ‘ya kayıtlı üretici sayısı itibariyle Türkiye’ de 1. İldir. 130 binin üzerinde ÇKS’ye kayıtlı üretici sayısına sahip. Bu tespit Tarım Bakanlığı’nın verilerinden. Sadece 220 bin dekar fındık üretim alanına sahip olması ve üretici başına düşen arazi varlığının küçüklüğü, Türkiye’nin en fazla bal üreticisi sayısına sahip olmamız ve hayvancılık faaliyeti Ordu ilini açık ara ile Türkiye’nin en fazla çiftçi sayısına sahip ili yapmaktadır.

130 bin rakamı ÇKSy’ye ( Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlı olan üreticinin sayısı. 5.000.TL emekli ikramiyesi yasağına takılan Ziraat Odasına Kayıtlı olan Çiftçi Sayısı ki bu sayısı ÇKS’ye kayıtlı olan 130.000 rakamının da üzerindedir. Zira her Ziraat Odasına kayıtlı çiftçi ÇKS’ye kayıtlı olmaya da bilir.

fındık üreticisi 2

 Mağduriyetin boyutu daha da büyük

Şimdi bu bilinen ÇSK’ ya kayıtlı 130 bin Ordu üreticisi rakamını inceleyelim. 75.000 çiftçi 50 ve yukarı yaş üzeridir. Emekli olma ihtimali yüksek. 75 bin Ordu’lu çiftçi ikramiye mağduriyeti yaşadı demek yanlış bir tespit olmaz. Gelelim bu 130 bin ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimizin gelir durumuna, ne kazandılar da 5 bin liralık ikramiyeden oldular.

Fındık tarımı yapıyorlar diye mağdur bırakıldılar

50 bin üretici 10 dekar ve altında tarım arazisine sahip, en fazla 10 dekar. 25 bin üretici ise 0,5 ile 5 dekar, halk tabiriyle en fazla 5 dönüm altında arazisi var. Biz yine de hesabı en fazladan gidelim. 10 dönümlük üreticiden yola çıkalım. Ordu ilinin ürün verim ortalaması 100 kilo/ dekar. 10 dönümlük arazisi olan 1 ton fındık yapar. Bölgemizde fındık 3’de 1’e veriliyor yani üreticinin eline en fazla 10 dönümlük bahçeden net gelir olarak en fazla 350 kilo fındık kalır o da 90 TL’den 31.500. TL yapar, aylığı 2.625.TL gelire denk gelir. Şimdi hükümetimizin ince hesap uzmanları,  çoğunluğu 7.500 TL emekli aylığı alan fındık üreticilerimizi fındık tarımı yaptığı ve ortalama aylık 2.625 TL gelir elde ettiği için emekli ikramiyesinden mahrum bırakıyor.

0,5 dönüm bahçesi olan da ikramiye alamadı

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre 0,5 ile 5 dönüm arasında fındık bahçesine sahip 25 bin üreticinin durumu ise tam evlere şenlik, en fazla 100 ile 500 kg fındık ürettiği ve aylık en fazla aylık ortalamam 1.310 TL net gelir elde ettiği için emekli ikramiyesinden mahrum bırakılıyor. Arıcı kardeşlerimize ise hiç girmeyelim. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun dağlarında alın teriyle ülke ekonomisine katkı sağlamanın karşılığını görüyor. Sadece bir ineği olan ve hayvan kayıt sistemine hayvanını kayıt ettirmiş çiftçimiz ise kışın o beş bin lirayla hayvanına almayı düşündüğü yemi nasıl alacağını düşünmektedir.

Fındık üreticisi 2 ayda 2 ayrı mağduriyet yaşadı

Üretici sayısı itibariyle en fazla olan ama destek kapsamında en fazla mağduriyet yaşayan fındık üreticisidir. 15 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2023 yılına dair tarım desteklerini içeren Cumhurbaşkanı Kararnamesinde fındık üreticilerinin en büyük tarım desteği olan Alan Bazlı Gelir Desteği 10 yıl hiç artırılmama rekorunu kıran tek tarım ürünü olarak 170 TL/ dekar olarak sabit bırakıldı. 2014 yılında 170 TL/dekar olan destek 2023 yılında da 170 T L / dekar olarak belirlendi. Türk tarımında bu mağduriyetin ikinci bir örneği yok.

Ordu üreticisi sahipsiz

 Ziraat Odaları Birliği sadece koltuklarından gazetelere beyanat vermekle meşguldür. Araba devrildikten sonra yol göstermenin bir anlamı yok. Yerel gazetelerde boy boy ilçe Ziraat Odası Başkanlarının beyanatlarını görüyoruz. Ama nafile. Herkes sıcak koltuklarında oturmanın derdindedir. Parolaları “ Sessiz dur, yerinde dur” Bu tespite itiraz edecek Ziraat Odaları en son 2005 Manisa ve 2006 Ordu Fındık Mitinginde tüm Ziraat Odalarının bir araya gelerek haklarını savunmak için haykırdıklarından bugüne geçen 17 yıl içinde neden bir tane Türkiye Ziraat Odalar Birliği’nin Çiftçi mitingi yapmadığını ya da yapmak istemediğinin cevabını vermek zorundadır. Son 17 yıl da Türk çiftçisinin hiç mi sorunu olmadı? Her şey güllük gülüstanlık mıydı?

fındık üreticisi 1

Üreticinin hakkı aranmıyor

 Bir ayda Türk çiftçisinin en büyük kalemi mazot iki katına çıktı sadece gazetelere birkaç sözden ibaret tepki geldi. 10 yıldır artırılmayan Alan Bazlı Gelir Desteği’nin artırılması için fındık üreten illerin ziraat odaları hep birlikte bir araya gelerek 10 yıl içinde hangi demokratik eylemi yaptılar ve tepki koydular ya da Ankara’ya giderek Tarım Bakanlığı’nın kapısına dayanarak haklı mağduriyeti dile getirdiler?

Yasa değişmeli

‘Köylü Milletin Efendisidir’ sözünün sahibinin kurduğu Cumhuriyetimizin 100. Yılında tarımla iştigal eden çiftçilerimize uygulanan bu çifte standart yakışık olmamıştır. Aynı şekilde sadece kendi işyerinde çalışan küçük esnaflarımız olan basit usulde vergi mükellefi esnaflarımızda aynı durumdadır. Cumhur ittifakının mecliste çoğunluğu oluşturan milletvekilleri acilen bir yasa değişikliği sunmak suretiyle bu haksızlığa bir son vermelidir.”  Haber merkezi

fındık üreticisi 3

Serbest piyasada 50 randıman fındık ne kadar? 16 Kasım 2023 Serbest piyasada 50 randıman fındık ne kadar? 16 Kasım 2023