Ordu’nun Aybastı ilçesinde bulunan ve menderesleriyle ünlü Perşembe yaylasında maden aramaya izin verilirken, bölgede 1105 yılında Trabzon Rum Devleti'ne karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehidin hatırası da tehlike altına girebilir.

Şehitlerimiz bu bölgede anılıyor

Menderesleriyle ünü Perşembe yaylası bölgesinde tarım ve hayvancılık açısından çok büyük öneme sahip olurken, Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehit Perşembe Yaylasında anılıyor.

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar da açıklamasında, biz inanıyoruz ki devletimiz burada maden aranmasına izin vermeyecek. Burada 6 bin şehidimizin hatırası var dedi.

Izzet Yayla 2

Hayvancılıkta tehlike altında

Ordu’nun yüzde 74’ü maden sahası gözüküyor diyen Başkan Gündoğar, “Yerin üstü çok güzel, yer altı zenginliklerimizde var. Aybastı-Korgan-Niksar-Başçiftlik yaylalarının kesiştiği noktada maden konusunda izinler talep edildi. Bu bölge en fazla büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştirilen bir alandır. Tarım da yapılıyor. Biz inanıyoruz ki devletimiz buna izin vermeyecektir. Ola ki izin verildi. Hayvancılık olumsuz etkilenecek. Ayrıca dünya mirası mendereslerimiz var. Gerçekten eşi ve benzeri olmayan bir bölgemiz. Burada 6 bin şehidimizin hatırası var. Bu nedenle bu bölgede madene izin verilmemesini istiyoruz.” Diye konuştu. Soner ÖZDEMİR

Izzet Yayla 3

ORÇEV, “PERŞEMBE YAYLASINA DOKUNMA!” ORÇEV, “PERŞEMBE YAYLASINA DOKUNMA!”

Editör: Soner Özdemir