Bolaman-Elekçi havzasında bulunan Fatsa, Kumru, Korgan, Çamaş, Çatalpınar, Kabataş ve Aybastı ilçelerinde arkeolojik yüzey araştırmaları yapılacağı bildirildi. Yüzey araştırması yapılacak yerler arasında Çatalpınar ilçesi Akkaya, Aybastı Perşembe Yaylası, Korgan ilçesi Yalman Tepesi, Kumru ilçesi Küsnefak Kayası, Çamaş ilçesi Kaya Mezarı gibi tarihi alanlar bulunuyor. 5 yıl sürecek olan arkeolojik yüzey araştırması çalışmaları, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Safiye Aydın ve ekibi tarafından yürütülecek.

Ordu Arkeolojik Kazı1

Fatsa Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürü Cevat Erbil, 7 ilçeyi kapsayan yüzey araştırmasında bölgede yer alan arkeolojik özellikteki alanlar tespit edilip gerekli korunma tedbirleri ve güvenlik tedbirleri hakkında raporlar hazırlanacağını belirtti.

Ordu Arkeolojik Kazı2

Erbil, “İlgili eserlerin bilimsel değerleri ortaya çıkartılarak raporlaştırılacaktır. 5 yıl sürecek bu çalışmada bölgemizin tarihi yapıları kültürel yapılarıyla ilgili değerlendirmeler yapılacak. Bu çalışmada desteklerini esirgemeyen Kültür Bakanlığı'na, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne ve Belediye Başkanımız İbrahim Etem Kibar ile diğer ilçe belediye başkanlarına teşekkür ederim.” dedi.

Perşembe Yaylası Koruma Altına Alınacak Perşembe Yaylası Koruma Altına Alınacak