Çocuk evlilikleri, yasal evlenme yaşı altında olan çocukların evlendirmeleri yasak olsada 18 yaşından küçük çocuklar aile rızasıyla evlendiriliyor. 18 yaşın altındaki bir çocuğun evlenmesi, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı için ciddi riskler oluştursada Türkiye'nin önemli sorunlarından olmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına dair Türkiye'de 15-19 yaş grubundaki kadın nüfusu içinde evli durumundaki verileri açıkladı.

Verilere göre en fazla çocuk geline sahip şehirler sırasıyla; İstanbul, Şanlıurfa, Ankara, Hatay ve Konya oldu.

Doğu Karadeniz'de ise kayg verici veriler ortaya çıktı. Ordu'da 2022 yılı itibarıyla 525 çocuk gelin ile Doğu Karadeniz Bölgesinde birinci sırada yer aldı. Ordu'yu 207 kişi ile Trabzon, 187 kişi ile Giresun, 94 kişi ile Rize, 52 kişi ile Gümüşhane, 39 kişi ile Artvin ve 38 kişi ile Bayburt son sırada bulunuyor.

Öte yandan Karadeniz bölgesinde Samsun 951 çocuk gelin ile 1'nci sırada bulunurken,  525 çocuk gelin ile Ordu 2'nci sırada yer aldı.

Uzmanlar çocuk evlilikleri, kız çocuklarının fiziksel ve psikolojik sağlığı için ciddi riskler oluşturmaktadır. Erken gebelik ve doğum, kız çocuklarında ölüm riskini arttığını ve ayrıca, çocuk evlilikleri kız çocuklarının eğitime erişimini engellemekte ve ekonomik fırsatlarını kısıtlandığı belirtiliyor.