Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, Karadeniz’de boğulma vakalarına yol açan, çeken akıntı olarak da bilinen rip akıntısına yönelik, toplu taşıma araçları ve dolmuş duraklarına bilgilendirici broşürler yerleştirerek halkı uyarıyor.

Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen rip akıntısına karşı vatandaşları uyaran ekipler, profesyonel yüzücülerin dahi karşı koyamayacağı kadar güçlü olan bu akıntının her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

Rip Akıntısı Uyarı 2

Tek başına denize girilmemeli

Vatandaşlara dalgalı havalarda ve cankurtaran hizmeti verilmeyen plajlarda denize girmemeleri tavsiyesinde bulunan ekipler; çeken akıntıya kapılmamak için dalgalı havalarda denize girilmemesini, denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajların tercih edilmesini önerdi. Ekipler ayrıca çocukların denizde takip edilmesini, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği veya can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurulmasını, tek başına denize girilmemesi, yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisinin gözcü olarak sahilde bırakılmasını da belirtti.

Yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın

Ordu Deniz

Çeken akıntıya kapılması durumunda panik yapmamanın önem taşıdığına dikkat çeken ekipler, çeken akıntıya kapılma halinde öncelikle sakin olunmasını belirtti. Akıntının dibe çekmediğini, sahilden açığa doğru sürüklediğini belirten ekipler, “Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin uyarısında bulunuyor.” diye ifade etti.

Ordu’da Güvenle Denize Girilebilecek Plaj Var mı? Ordu’da Güvenle Denize Girilebilecek Plaj Var mı?

Editör: Merve Tepecik