Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni vergi paketi, Ordu'daki esnaf ve vatandaşları önemli değişikliklerle karşı karşıya bırakacak.

Ordu'da yaşayan esnaf ve vatandaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın duyurduğu yeni vergi düzenlemeleriyle ilgili önemli bir dönüşüm sürecine girecekler. Bakanlık tarafından açıklanan vergi paketi detaylarına göre, hizmet işletmelerinde günlük hasılat tespitlerinin zorunlu hale getirilmesi öngörülüyor. Artık işletmelerin günlük olarak elde ettikleri gelirlerin kaydedilmesi ve beyan edilmesi gerekecek; bu sayede yapılan beyanlar ile gerçekleşen işlemler arasındaki uyumsuzluklar da vergi incelemelerine yol açabilecek.

Vergi mevzuatında yapılacak değişikliklerle kayıt dışılıkla mücadele edilmesi amaçlanırken, usulsüzlük cezalarının artırılması ve kayıt dışı çalışmalara daha sert cezalar getirilmesi planlanıyor. Özellikle fatura kesmeme, almama gibi durumlarla mücadele kapsamında cezaların artırılacağı belirtilirken, banka hesabı ve POS cihazı paylaşımı gibi usulsüzlüklerin de yüksek cezalarla cezalandırılacağı vurgulanıyor.

Ayrıca, mesken ve iş yeri kiralarında elden kira ödemesinin yasaklanması ve bu kurala uymayanlara ceza kesilmesi öneriliyor. E-ticaret platformlarına ve ödeme kaydedici cihaz kullanıcılarına yönelik cezaların da artırılmasıyla, vergi usul kanununda yer alan kaçakçılık suçları için öngörülen hapis cezalarının alt sınırının 5 yıla çıkarılması gündemde.

Motokurye gelirlerine yeni vergi getirilmeyecek Motokurye gelirlerine yeni vergi getirilmeyecek

Editör: Atakan Öztürk