Çocuklar, oyunlar oynayarak eğlenirken, robotik kodlama öğrenerek geleceğin teknolojilerini keşfetti. Müzik, resim ve yiyecek-içecek atölyelerinde ise farklı yeteneklerini keşfettiler.

Proje kapsamında ayrıca, çocuklara eğitim ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak çeşitli hediyeler verildi.

Çocukların ve ailelerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, projenin önemine değindi.

Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, projenin çocuk işçiliğinin önüne geçmek amacıyla hazırlandığını belirterek, 6 yıldır yürüttükleri projede yol katettiklerini söyledi.

Projede akademisyenlerden de destek aldıklarını ifade eden Durak, şöyle konuştu:

"Biz bu projede hiçbir şey beklemeden tamamen gönüllülük esasına dayalı çalışıyoruz. Bu yıl 200 çocuğumuza ulaştık. Bu çerçevede Doğu ve Güneydoğu'dan gelen arkadaşlarımızın çocuklarına gerekli hizmeti sunuyoruz. Sağlık, okul ve eğitim, sanatsal ve oyun gibi çalışmalar yürütüyoruz. Bu projede öğretmenlerimizin, aşçımızın, minibüs şoförümüz hepsi gönüllü çalışıyor. Projemizi uzun yıllar sürdürmeyi hedefliyoruz."

Durak, çocukların yanı sıra ailelerinin de tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını kaydetti.

Projenin akademik danışmanı Tuğba Kontaş Azaklı ise fındık tarımında çocuk işçiliğini önlemek amacıyla başlattıkları projenin her geçen yıl büyüdüğünü belirterek, "Ailelerden ve mevsimlik tarım göçüne katılan çocuklardan ortaya çıkan ihtiyaçlar bizi gün geçtikçe zenginleştirdi. Dolayısıyla artık çocukların iyi olma hallerinin de desteklendiği, ailelerin de desteklendiği daha bütüncül bir program haline geldi." dedi. AA