Çarşamba - Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, 2024 yılı fındık rekoltesinin geçen yıla göre düşüş göstereceğini tahmin etti.

Aydemir, yazılı açıklamasında, fındık rekoltesine ilişkin bazı kurumlar tarafından yapılan artış öngörülerine tepki gösterdi. Bu tahminlerin neye dayandırıldığını bilmediklerini ifade eden Aydemir, şu anda fındıkta görülen kahverengi kokarca ve fındık kokarcası gibi zararlılar ile diğer etkenlerin göz ardı edildiğini söyledi. Bölgedeki ziraat odası başkanlarıyla da görüştüğünü aktaran Aydemir, Artvin, Ordu ve Trabzon'da rekoltenin düşük, Giresun'da ise geçen yıla göre biraz daha az olduğunu öğrendiğini kaydetti.

Aydemir, Samsun'un doğu ilçeleri olan Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı ve Terme'de de fındık bahçelerinde incelemelerde bulunduklarını ve doğum yapan fındık sayısının geçen yıla göre az olduğunu vurguladı.

Fındık rekoltesine ilişkin net bilginin Tarım ve Orman Bakanlığı ile diğer kurumların oluşturacağı komisyonlar tarafından yapılacak çotanak sayımlarıyla ortaya çıkacağını belirten Aydemir, bu sayımların temmuz ayı başında tamamlanacağını sözlerine ekledi. AA

Trabzon'da Fındık Üreticileri İlaçlı Mücadele Yöntemlerini Tartıştı Trabzon'da Fındık Üreticileri İlaçlı Mücadele Yöntemlerini Tartıştı

Editör: Atakan Öztürk