Ordu’da İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, 2024 yılı 1. olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Valilik Toplantı Salonu’nda, Vali Muammer Erol’un başkanlığında yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısına, Ordu Sanayici Buluşmaları programına katılmak üzere ilimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Ticaret Müdürü Şenel Çakır, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Zeki Ardahanlıoğlu ile kurul üyeleri katıldı.

Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile başlayan toplantı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak tarafından yapılan sunumla devam etti.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, 2023 yılında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Vali Muammer Erol ve kurul üyelerine bilgilendirmede bulundu.

IMG-20240117-WA0006

İş arayanlarda azalma var

Kayıtlı arayanlarda önceki yıllara göre bir azalış olduğunu ifade eden İsa Kaymak, 2023 yılında kuruma kayıtlı iş arayanların 24.086 kişi olduğunu, kayıtlı iş arayanlardan 275’i engelli, 9.703’ü normal olmak üzere toplam 9.978 kişinin çeşitli işlere yerleştirildiğini söyledi.

Mesleki Danışmanlık sürüyor

İş ve Meslek Danışmanlığı faaliyetleri kapsamında, işsizler ve daha iyi şartlarda iş arayanlara iş danışmanlığı, öğrencilere ise meslek danışmanlığı hizmeti verildiğini ifade eden İsa Kaymak, “Bu kapsamda, 2023 yılında 63 eğitim kurumu ziyaret edildi. 26.670 bireysel görüşme gerçekleştirildi. 103 iş arama semineri düzenlendi. Bu seminerlere toplamda 5.690 kişi katıldı. 5.572 işyeri ziyaretinin yapıldığı 2023 yılında, 15.600 açık iş talebi alındı. Alınan açık iş talebine göre 9.978 kişi işe yerleştirildi. Ayrıca, 27.434 kişi ise alınan açık iş taleplerine yönlendirildi” dedi.

İşbaşı Eğitim Programları devam ediyor

Kuruma kayıtlı işsizlerin, kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla İşbaşı Eğitim(Staj) Programı uygulandığını söyleyen İsa Kaymak, “2023 yılında düzenlenen İşbaşı Eğitim(Staj) Programına 865 katılımcı oldu ve bunlardan 386’sı işletmeler tarafından istihdam edildi” şeklinde konuştu.

Bin 686 Kişi Geçici Süreyle İstihdam Edildi

Ordu’da, Toplum Yararına Program uygulandığını da vurgulayan İsa Kaymak, “2023 yılında, toplam bütçesi 50,5 milyon TL olan ve 1.686 kişinin yararlandığı Toplum Yararına Program gerçekleştirdik” dedi.

Toplantı, Yürütme Kurulu tarafından önerilen konularda kararlar alınması ile son buldu. Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir