Tarımda Kullanılan Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği hükümlerine göre, gübre denetçi belgesine sahip teknik personel tarafından gübre dağıtıcıları denetlenmeye devam ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kurulan Gübre Takip Sistemi (GTS); el yapımı patlayıcılarla mücadele, taklit, tağşiş, sahte ve merdiven altı üretimi engelleyerek haksız rekabetin önüne geçilmesi kapsamında üretimden son kullanıcıya kadar bütün tedarik zincirinin izlenebilirliğini ve takibini sağlıyor. Gübre dağıtıcıları denetimler esnasında GTS'nin aktif olarak kullanılmasının önemi, gelen gübre çuvallarının üzerinde kare kodunun olmasına dikkat edilmesi, ambalajı bozulmuş ürünlerin alınmaması gerektiği konusunda bilgilendiriliyor. Denetimlerde etiket kontrolü, DNA barkod kontrolleri yapılıp içerik analizi için gübre numuneleri alınırken olumsuz çıkan sonuçlar ilgili firmalara bildirilerek gerekli idari yaptırımlar uygulanıyor.

Gübre Denetim 1

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticilerin güvenilir gübreye ulaşabilmeleri için gerekli denetim ve numune alma faaliyetlerinin yıl boyunca devam edeceğini belirtti.

Tarımsal Destekleme Ödemesi Hesaplara Yatırılmaya Başlandı Tarımsal Destekleme Ödemesi Hesaplara Yatırılmaya Başlandı

Editör: Merve Tepecik