Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, iklim değişikliğinin vaka sayılarını da olumsuz etkilediğini belirterek, “Havaların bu şekilde gitmesi sebebiyle virüs daha çok çoğalıyor daha çok güçleniyor. Dolayısıyla hasta hastalığı hafif atlatacaksa virüs güçlendiği için ağır geçiriyor.” Dedi.

Bütün canlılar olumsuz etkilendi

İklim değişikliği hastalıkları da etkiledi diyen Enginyurt, “Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi dolayısıyla hastalık oranı da arttı. Ordu’da kış ayının tam ortasında kar yağması ve soğuk olması gerekir. Bu hem insanlar için geçerli hem de bütün canlılar için geçerli bir durum ama olağan dışı bir mevsim yaşıyoruz. Tabi bu hastalıkları farklı ve olumsuz bir şekilde etkiliyor.” Diye konuştu.   

Vaka sayısı arttı

Bu havaların arada kalması yani ne yaz ne de kış yaşanmaması ve ılıman geçmesi virüslerin çok sevdiği bir ortam yarattığını ifade eden Enginyurt, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu havalar virüsleri artırır. Çünkü bu havalar virüslerin çoğalması için çok uygun. Havaların bu şekilde gitmesi sebebiyle virüs daha çok çoğalıyor daha çok güçleniyor. Dolayısıyla hasta hastalığı hafif atlatacaksa virüs güçlendiği için ağır geçiriyor. Bu nedenle Ordu’da vaka sayısı yüzde 50 arttı.”

Psikiyatrik Hastalıkların Tedavisi Sevgi Psikiyatrik Hastalıkların Tedavisi Sevgi

Editör: Soner Özdemir