Ordu'da 4 yıl önce Bolaman Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi adı altında 12 ilçeyi, Tokat'ta 3 ilçeyi kapsayan bir proje başlatıldı. Çok sayıda katılımcı kamu kurumu var. Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) koordine ettiği projeye Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü (TRGM), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) kurumlarının finansman sağlayacağının açıklandığını projenin internet sitesinden öğrendiklerini ifade eden CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun konuyu Meclis gündemine taşıdı ve "Proje kapsamında yapılacak işlerin veya hangi uygulamaların hayata geçirileceğinin açıklanmadığının altını çizdi.

Torun, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Torun şu sorulara yer verdi:

1.    Projenin amaçlarının açıklanmış olmasına karşın proje kapsamına yapılacak işler detaylı olarak açıklanmamıştır. Proje kapsamda inşa edilmesi planlanan yapıların ve yürürlüğe konulması beklenen uygulamaların tam listesini açıklar mısınız?

2.    Projenin tamamlanma oranını açıklar mısınız? Başlangıcından bugüne kadar proje için yapılan toplam harcamayı ve tamamlanan işleri açıklar mısınız?

3.    Projenin işlerlik kazanan bölümlerinin yarattığı istihdam ve gelir miktarlarını açıklar mısınız?

4.    Bolaman Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesinin tamamlanacağı tarihi açıklar mısınız?

Belirsizlik sürüyor

Başlangıcının üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına karşın proje için ulusal ve uluslararası kurumlara başvuruların devam ettiğini belirten Torun: “Proje devasa bir alana yayılıyor, içeriğini tam olarak bilmiyoruz ancak bu kadar geniş bir alanda çok sayıda tüzel ve gerçek kişiyle temas edilmesi gerekiyor, uluslararası fonlara da finansman desteği için başvurulduğu anlaşılıyor ancak hangi başvurunun, ne aşamada olduğu da belirsiz.” İfadelerini kullandı. Haber merkezi

Ordu Baktı Giresun Fındık Araştırma Merkezini Kaptı Ordu Baktı Giresun Fındık Araştırma Merkezini Kaptı

Editör: Soner Özdemir