Türkiye'de motorlu araç sayısı artarken, zorunlu trafik sigortası sahibi olmayan araçların oranı da endişe verici boyutlara ulaştı. Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci'nin Gazete Pencere'deki köşe yazısına göre, 2024 yılının ilk 5 ayında ülkemizdeki 29 milyon 791 bin aracın yüzde 21'i zorunlu trafik sigortası bulunmuyor. Bu, yaklaşık 6 milyon 135 bin aracın sigortasız olduğu anlamına geliyor.

Ordu Sigortalılıkta Üst Sıralarda

Türkiye'de son yıllarda artan araç fiyatları ve ekonomik dalgalanmalar nedeniyle zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sayısında artış gözlemlenirken, Ordu bu gidişata karşı direnen illerden biri olarak öne çıkıyor. Sigortalılık oranında Türkiye'de 7. sırada yer alan Ordu'da 179.790 aracın 154.600'ünde sigorta bulunuyor. Bu da her 100 araçtan 86'sının sigortalı olduğunu gösteriyor. Ordu bu oran ile Giresun ve Artvin'i de geride bırakıyor.

Sigortasızlık oranı en yüksek iller arasında Şanlıurfa, Iğdır ve Burdur yer alırken, Trabzon, Ankara ve Bingöl ise en fazla sigortalı araca sahip iller arasında.

Motosikletlerde Sigortasızlık Sorunu Yaygın

Özpeynirci'nin aktardığına göre, motosikletlerde sigortasızlık oranı yüzde 64'e kadar çıkarken, otomobillerde bu oran yüzde 5,63 olarak kaydedilmiş. Sigortasız araçların trafikteki olumsuz etkilerini azaltmak için denetimlerin sıklaştırılması ve farkındalık çalışmalarının artırılması gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca, kasko sigortası konusunda da Türkiye genelinde otomobillerde yüzde 47,23 oranında bir kasko yaptırma eğilimi görülürken, motosikletlerde bu oran sadece yüzde 3,73 olarak öne çıkıyor. Yüksek prim fiyatları ve ekonomik zorluklar, sürücülerin sigorta yaptırmaktan kaçınmasında önemli faktörler olarak öne çıkıyor.

Ehliyet Sınavında Park Manevrasına İki Fırsat Ehliyet Sınavında Park Manevrasına İki Fırsat

Editör: Atakan Öztürk